Po krátkej prestávke je tu opäť mix dlhého zábavného čítania z rôznych viac či menej ekonomických kútov. Keďže sa nazbieralo veľa politických narážok, ktorým sa inak Záložky na víkend vyhýbajú, tak jednu zásadnú rovno na úvod:

Robert Fico sa tradične odmieta baviť s novinármi, u ktorých je predpoklad, že mu budú klásť nepríjemné otázky. Prvý veľký rozhovor po oznámení prezidentskej kandidatúry preto poskytol mesačníku Extra Plus. Antisemitský a prudko nacionalistický magazín vedie Pavel Kapusta, legenda slovenskej žurnalistiky zodpovedná za televíznu Fašírku z čias najprudšieho mečiarizmu. Dobrú chuť.

Debata o minimálnej mzde sa na Slovensku vždy točí okolo toho istého. Odborári plačú, že je strašne nízka a štát by ju mal zvýšiť na 60 percent priemeru (ale načo sú potom odbory, keď si takú zmenu nepresadia u zamestnávateľov?). A kritici plošne varujú, že by to znamenalo masívne prepúšťanie. Výhodou slovutných ekonómov je, že dokážu argumentovať oveľa konkrétnejšie. Nobelista Gary Becker napríklad – v rámci debaty o americkej minimálnej mzde – upozorňuje na to, akú vysokú nezamestnanosť mladých spôsobuje štedrá minimálna mzda vo Francúzsku (Slovensko má pritom ešte vyšší podiel mladých bez práce). Jeho kolega Richard Posner však dodáva, že v USA by mierne zdvihnutie minimálnej mzdy mohlo viesť k zníženiu príjmových rozdielov, aj keď stále za cenu mierneho nárastu nezamestnanosti.

Prečo sú muchy v pisoároch dôležité, ako Monopoly zachránili britských vojnových zajatcov a ako hacknúť pravú lásku

Zdroj: Flickr / Sustainable sanitation

Pamätáte si, ako chcel Ľubomír Jahnátek zabrániť reťazcom, aby nezneužívali svoje trhové postavenie? Keď sa mu podarilo presadiť prvý zákon a zistil, že nefunguje, vymyslel nový, podobný. Ktorý takisto nefunguje. Vo vyspelejších krajinách už dávnejšie prišli na to, že metóda pokrývania všemožných neduhov bezzubou legislatívou nie je najefektívnejším spôsobom riešenia problémov. Mimoriadne vplyvnou knihou bola Nudge behaviorálnych ekonómov Richarda Thalera a Cassa Sunsteina, ktorá analyzovala, ako motivovať občanov k želanému správaniu. Legendárnym „pošťuchnutím“ (v angličtine „nudge“) bolo namaľovanie múch do pisoárov amsterdamského letiska. Podlaha na mužských toaletách bola zrazu oveľa čistejšia – muži mali do čoho triafať. V Británii vláda zostavila celý tím, ktorý pracovne volá „department of nudge“ – hľadá napríklad spôsoby, ako donútiť ľudí, aby včas platili dane či v prípade smrti darovali orgány na transplantáciu. Inšpiratívnu reportáž ponúka The New York Times.

Príbehy o útekoch z väzenia ako najčastejšie klišé využívajú pilníky ukryté v pečive. Briti v druhej svetovej vojne však potrebovali svojim zajatcom dopravovať nielen pilníky, ale aj mapy, kompasy a ďalšie pomôcky na úspešný útek z nemeckého zajatia. Čo použiť namiesto chleba? Monopoly, hru, ktorá krátila v táboroch dlhé chvíle (aj nemeckým strážam) a mala fanatických privŕžencov. Neuveriteľný, no pravdivý príbeh zo života svojho starého otca ponúka Christian Donlan z britského Eurogameru – číta sa ako najlepší špionážny román.

Normálne ide hackerom o slávu a peniaze, ale občas využijú svoje schopnosti aj oveľa osobnejším spôsobom. Chris McKinlay využil svoje matematické schopnosti, aby našiel pravú lásku tým najmodernejším spôsobom – analýzou dát z portálu OkCupid. S pozitívnym výsledkom – jeho príbeh ponúka magazín Wired a je to fascinujúce čítanie.

Pred dvoma týždňami oslavovali v USA deň Martina Luthera Kinga, bojovníka za slobodu černochov v USA. Na Slovensku možno poznáme jeho reč „Mal som sen“, no dosiahol niečo oveľa podstatnejšie. Blog na DailyKOs ponúka odkaz, ktorý by mal rezonovať i na Slovensku – problémov černochov nebol ani tak fakt, že nemohli sedieť v autobuse či piť z rovnakej fontánky ako bieli. „Najväčším problémom amerického juhu bolo, že belosi len tak, bez príčiny, z času na čas nejakého černocha zlynčovali. A černosi sa nemohli brániť, lebo by riskovali ešte väčší trest.“

  • Všetky vydania seriálu Záložky na víkend (aj RSS feed) nájdete tu.