Agentúry článok sme v plnom rozsahu nahradili autorským textom.
„Zabrániť obom obvineným v ich kriminálnej činnosti“, cez ktorú si navyše Marián Kočner udržiaval „svoje postavenie a vplyv“. To sú len niektoré z dôvodov, prečo sa Najvyšší súd pred mesiacom rozhodol poslať kontroverzného podnikateľa do preventívnej väzby. Druhým obvineným je bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko. Toho súd síce do väzby neposlal, ale musí nosiť elektronický náramok, ktorý monitoruje jeho pohyb. Obaja muži figurujú vo viacerých kauzách, najnovšie v prípade zmenky, ktoré v hodnote takmer 70 miliónov eur žiada v súvislosti s televíziou M. Kočner vyplatiť cez súd.
Podrobnosti z rozhodnutia Najvyššieho súdu, ktorý v týchto dňoch doručili zúčastneným stranám, zverejnila prostredníctvom svojho mediálneho zástupcu Petra Papanka televízia Markíza.
M. Kočner v uplynulých dňoch požiadal o prepustenie. Aký dôvod pre to uviedol, sa TREND spýtal jeho obhajcu Martina Pohoveja. Do stanoveného termínu ale na otázky nereagoval.
Právny zástupca Markízy v trestnej veci Daniel Lipšic k žiadosti o prepustenie z väzby uviedol, že napríklad kaucia je možná pri obzvlášť závažných zločinoch len pri výnimočných okolnostiach.
„Takými môže byť napríklad spolupráca obvineného s orgánmi činnými v trestnom konaní, alebo významná zmena dôkaznej situácie. V prípade trestného stíhania Mariána K. však žiadne výnimočné okolnosti nenastali.”
Spor ohľadom dátumu podpisu
Preventívna väzba pre obvineného Mariána K. je podľa Najvyššieho súdu „opodstatnená a boli splnené jej podmienky“. Súd zároveň skonštatoval, že pre obavy z pokračovania trestnej činnosti vo svetle trestných stíhaní a obvinení nie je preventívna väzba porušením prezumpcie neviny, ako sa to snažili tvrdiť obhajcovia.
Súd sa vo svojom rozhodnutí oprel o viaceré skutočnosti. Napríklad o znalecký posudok Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity, z ktorého vyplýva, že podpisy na troch sporných zmenkách sú „s najväčšou pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou pravými podpismi obvineného Pavla R., pričom je však nepravdepodobné, že boli podpísané v rovnakom čase ako porovnávacie podpisy z rokov 1998-2001“. Súd ďalej konštatuje, že podpisy s najadekvátnejšie k porovnávacím podpisom obvineného z roku 2017. Zároveň sa zmenky nenachádzajú v účtovníctve spoločností, ktoré nimi mali disponovať či s nimi obchodovať.
Súd tiež odmietol námietku obvinených, že ich trestné stíhanie by malo byť premlčané.
Obvinený Marián K. je aktuálne trestne stíhaný v ďalších dvoch prípadoch. V prípade Gatex je podozrivý z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku, druhý prípad sa týka daňových trestných činov súvisiacich s prevodom hotelov na Donovaloch. Ide o sumu presahujúcu osem miliónov eur.
Prvý pokus nevyšiel
Do väzby chcel M. Kočnera pár dní pred rozhodnutím Najvyššieho súdu poslať už prokurátor Špeciálnej prokuratúry Ján Šanta. Sudca špecializovaného súdu s dôvodnými podozreniami z páchania trestnej činnosti súhlasil, ale nezistil žiadne konkrétne skutočnosti odôvodňujúce predbežnú väzbu.
Špeciálny prokurátor neskôr podľa verdiktu Najvyššieho súdu zároveň dodatočne predložil dôvody, pre ktoré žiadal väzbu už prvýkrát. Uviedol, že väzbu nežiadal pre nevydanie originálov zmeniek orgánom činným v trestnom konaní, ale pre znemožnenie skúmania týchto zmeniek.