Vážení čitatelia,
Vybudovať Sieť? To bude drahé, pripúšťa v rozhovore pre TREND Radoslav Procházka, ktorý by sa podľa najnovších preferencií v prieskumoch mohol stať novým lídrom pravice. Pýtali sme sa ho nielen na jeho prezidentskú kampaň, spoluprácu s inými politickými stranami ale najmä na to, s kým chce stranu vybudovať, kto za ním stojí a kto bude štart jeho novej strany financovať.
Téma týždňa je tiež o peniazoch, riešime v nej, Ako sa financovať po omrvinkách. Crowdfunding ako formu získavania prostriedkov pre biznis už úspešne odskúšali niektorí mladí slovenskí podnikatelia, ako napríklad autori mininabíjačky CulCharge alebo bicyklového sedadla Morgaw. Ale financovanie cez webstránky ako Indiegogo je v skutočnosti veľmi ťažká drina.
TREND má k dispozícii zaujímavú správu Európskej komisie. Tá vlani na jeseň preverila 18 grantov, ktoré predtým skontrolovalo slovenské ministerstvo financií. Kým to v nich nenašlo žiadny problém, eurokontrolóri našli chyby v každom. A tak dnes Eurokomisia chce rozlepiť oči Kažimírovým kontrolám.
Súkromné kliniky, známe z televíznych seriálov, Slovensku zatiaľ nehrozia. Aby mohli fungovať, na to treba vybudovať systém ich financovania a legislatívu. Zatiaľ to funguje tak, že lekári z veľkých štátnych nemocníc si síce zakladajú špecializované centrá, ak je však potrebná hospitalizácia, pacientov si pretiahnu do štátnej nemocnice, kde majú malé úväzky. Lepšiu nemocnicu si za peniaze nekúpite.
Štefan Harabin na poslednú chvíľu získal v boji o kreslo predsedu Najvyššieho súdu súpera – sudkyňu Janu Bajánkovú. Tá sa síce v posledných dňoch snaží voči terajšiemu predsedovi vymedziť, ako však zdôrazňuje Marián Leško v článku Bajánková proti Harabinovi, rozhodnutia súdnej rady, na ktorých sa podieľala, z nej urobili spolutvorkyňu zvráteného systému. Hoci Jana Bajánková dostala prísľub podpory od vládnej strany, M. Leško sa domnieva, že práve vládna strana a jej predseda podporovali Š. Harabina tak dlho a bezvýhradne, že je dosť silný na to, aby im mohol spôsobiť ďalšiu volebnú porážku.
Kým českí centrálni bankári hľadajú dôvody, prečo odkladať prijatie eura, NBS na Slovensku zanalyzovala čo by bolo Keby nebolo eura. Niektoré z jej záverov môžu prekvapiť - ak aj euro Slovensku na začiatku krízy komplikovalo život, momentálne mu už prospieva. A výhody relatívne slabého kurzu by sme mali pociťovať aj naďalej.
PepsiCo sa vracia. Americký potravinársky koncern už neavizuje predaj svojich biznisov na území Česka a Slovenska, ale znova sa púšťa do konkurenčného boja s Coca-Colou a Kofolou. Pre obe krajiny prijali rastovú stratégiu a idú výraznejšie investovať do svojich trhových pozícií. Produkty PepsiCo si neadoptuje nik, píše Ivan Haluza.
Ciao, Agip! je zasa pozdrav na rozlúčku talianskej skupiny Eni, ktorá svoj biznis v troch krajinách vrátane Slovensko predáva. Čerpačky preberá MOL, a teda Slovnaft a posilňuje svoje pozície trhovej jednotky. Šéf Slovnaftu Oszkár Világi hovorí o tom, ako s týmto potenciálom chce naložiť.
Drevostavba zvyčajne evokuje drevenicu, moderné drevodomy však vyzerajú podobne ako bežný murovaný dom. Ponúkajú však významné rozdiely, od výrazne rýchlejšej stavby po úspory na energiách. Návrat drevených stavieb však nie je až taký jednoduchý. Kto ich potrebuje prefinancovať, mal by sa obrniť, pretože zohnať hypotéku na takýto typ stavby nie je úplne jednoduché.
Sme radi, že nás čítate a bude nám cťou, keď TREND odporučíte alebo predplatíte aj vašim kolegom alebo známym. Predplatitelia TRENDU sú v našich očiach členmi privilegovaného klubu, výrazne šetria peniaze (namiesto 2,20 platia len 1,44 eur za číslo), majú k dispozícii úplný archív na webe, printové vydanie na stiahnutie už od stredy obeda, deň pred oficiálnym vyjdením. Takisto majú TREND vždy so sebou v iPhone, iPade alebo na tabletoch s androidom.
Ďakujeme. Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].
S úctou
Oliver Brunovský
TREND 19/2014