Developerovi Ladislavovi Baštrnákovi vyplatil štát v marci 2012 ako vratku DPH dva milióny eur napriek viacerým podozreniam, že ide o podvod. Keď polícia pred dvomi rokmi odmietla začať vyšetrovanie, Kriminálny úrad finančnej správy (KUFS) pripravil sťažnosť. No z úradu nikdy k polícii neodišla.

„Zaznamenali sme kritiku zo strany Finančnej správy smerom k polícii, ktorá podľa daniarov nie je dostatočne vybavená a nemá ani dostatočné skúsenosti na to, aby riešila neoprávnené odpočty DPH a podvody okolo nich,“ skonštatoval po prieskume opozičný poslanec SaS Jozef Rajtár a dodal, že polícia nekoná tak, ako by mala.

Napríklad najskôr podozrivú operáciu podrobne spracujú daňoví kriminalisti a následne ju postúpia polícii, ktorá na prípade začína pracovať od začiatku. Napriek dovtedajšej práci a zdokumentovaniu u daniarov. Celý proces sa tým spomaľuje, čo u daňových podvodov znižuje šancu na ochránenie peňazí zo štátneho rozpočtu.

Poslanci vyjadrili podporu daniarom pri prípadnej zmene týchto procesov v parlamente.

Bývalý riaditeľ bez sankcie

Igor Matovič z hnutia Obyčajní ľudia tiež upozornil, že predošlý šéf KUFS, ktorý práve v čase neodoslania sťažnosti odchádzal z funkcie, od Finančnej správy žiadnu sankciu nedostane. Terajšie vedenie to malo poslancom odôvodniť tým, že išlo o „jeho osobné rozhodnutie“.

I. Matovič preto navrhol, aby sa presadilo, že ak daňoví kriminalisti pripravia sťažnosť voči postupu polície, aby ju ich šéf automaticky musel podpísať a poslať.

Šéf hnutia Obyčajní ľudia zároveň označil za „odfláknutú“ prácu policajtky, ktorá kauzu dostala po oznámení od daniarov a prvýkrát ju v roku 2014 zamietla. Zároveň dodal, že podľa informácií od daniarov, za vedenia Kriminálneho úradu (KÚFS) pod novým šéfom Ľudovítom Makóom sa ani v jednom prípade už nepodala sťažnosť, ak polícia ich trestné oznámenie zamietla. „Pripadá nám to ako chyba v systéme,“ skonštatoval.

Opoziční poslanci ale nie sú jediní, ktorí vidia nedostatky v postupe polície v kauze Bašternák. Podľa informácie denníka N tiež Generálna prokuratúra potvrdila, že odmietnutie vyšetrovania dvojmiliónovej vratky DPH pre L. Bašternáka políciou v roku 2014 bolo predčasné.

Prokurátor Jaromír Čižnár ale nevidí zároveň dôvod, aby začal disciplinárne konanie voči dozorujúcemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi alebo vyšetrovateľke Tatiane Ujváryovej. Tá vedie obnovené vyšetrovanie kauzy, ktoré sa začalo v apríli tento rok po tom, čo na prípad upozornil týždenník TREND a Denník N.

Majú poslanci právo?

Právo poslancov parlamentného výboru pre financie a rozpočet nahliadať do dokumentov, ktoré podliehajú daňovému tajomstvu, spochybnil podnikateľ Marián Kočner.

V liste adresovanom prezidentovi daniarov Františkovi Imreczemu ho upozorňuje, že poslanci finančného výboru sa „nemôžu“ oboznamovať s daňovým tajomstvom, že osoba, ktorá takéto informácie finančnému výboru zverejní, sa „môže dopustiť trestného činu“ a že v takom prípade podnikateľ podnikne „právne kroky“ voči konkrétnym pracovníkov Finančnej správy.

„Dohodli sme sa, že Finančná správa si nechá urobiť právne stanovisko, či môže poskytnúť údaje týkajúce sa daňového tajomstva,“ skonštatoval šéf výboru za Smer-SD Ladislav Kamenický. Analýza by mohla byť hotová do troch týždňov. Ak by stanovisko bolo v neprospech poslancov, zákaz oboznamovania by sa týkal potom všetkých daňových káuz a informácií.

Opozičný poslanec Jozef Rajtár (SaS) konanie M. Kočnera považuje za „ovplyvňovanie postupu Finančnej správy“.