Koho zaočkovať v čase epidémie Covidu-19 ako prvého? V tom existuje pomerne široký konsenzus. Najdôležitejší sú zdravotnícki pracovníci, zamestnanci kľúčových verejnoprospešných firiem či bezpečnostné zložky štátu. No kto by nasledovať po nich, je omnoho ťažšia otázka.
Slovensko má v tom jasno už teraz. Nedávno schválený pandemický plán hovorí: „V prípade ochorenia Covid-19 musí byť očkovanie v prvom rade dostupné pre osoby nad 65 rokov a pacientov so závažnými ochoreniami“.
V súčasnosti, kedy absentujú akékoľvek dáta o tretej fáze klinického skúšania vakcín, je toto tvrdenie predčasné. Pravdou sa môže stať pravý opak – bude potrebné zaočkovať najmä mladých ľudí.
Problémy starších jedincov
Funkčnosť imunitného systému s vekom klesá. Starší ľudia majú väčší sklon k zápalovým ochoreniam. Ich telo je v podstate v neustálom stave chronického zápalu. Aj to je dôvod, prečo sú náchylnejší na silné formy zápalových ochorení najmä respiračného traktu.
Kľúčovým problémom Covidu-19 je práve zápal pľúc, ktorý sa znásobuje u ľudí s vyššími zápalovými charakteristikami. Aj preto je ťažké dopredu povedať, ako budú na vakcínu reagovať starší ľudia. Všetko závisí od výsledkov tretej fázy klinického skúšania.
Rusko vyhralo súboj o prvenstvo v registrácii vakcíny. No dobiehanie západu prehráva
V prvej fáze klinického skúšania vakcíny sa totižto iba zisťuje potrebné množstvo očkovacej látky. V druhej fáze sa skúmajú potenciálne nežiadúce účinky na stovkách dobrovoľníkov. A až v tretej fáze skúšania sa zisťuje efektivita vakcíny na rôzne skupiny populácie.
Keďže tretiu fázu klinického skúšania ešte nezavŕšila žiadna vakcína, je predčasné rozprávať o tom, ako vplyv bude mať na vybrané skupiny, napríklad starších ľudí.
Napríklad čo sa týka chrípky, vakcína poskytovaná starším ľuďom je notoricky menej efektívna ako v prípade mladších ľudí. Fakt, že očkovanie starších osôb môže byť neefektívne, sa ale v momentálnej diskusii na Slovensku ignoruje.
Propagandistický ruský prístup
Nie je dôležité mať vakcínu ako prvý. Dôležité je mať vakcínu, ktorá funguje.
Prvá vakcína určite nebude poslednou. Každá efektívna vakcína sa bude vyhodnocovať na desiatkach tisícov dobrovoľníkov v tretej fáze klinického skúšania a následne na širšej populácii vo štvrtej fáze testovania. Tam sa budú hľadať možné zriedkavé ochorenia.
Potvrdenie bezpečnosti vakcíny bude trvať roky. Je pravdepodobné, že malé vedľajšie následky sa budú bez problémov tolerovať. Tie, v podobe únavy a teploty, sa objavovali už v druhých fázach klinického skúšania mnohých vakcín.
Ani vakcína proti koronavírusu nemusí pomôcť. Tretina ľudí očkovanie odmieta
Viacerí renomovaní epidemiológovia tvrdia, že práve starší ľudia, pacienti s komorbiditami, či deti by sa mali očkovať až potom, ako budú presne stanovené bezpečnostné riziká použitia vakcíny.
Väčšina týchto rizík sa odhalí práve v tretej fáze klinického skúšania. Keďže túto fázu Rusko v snahe zisku prvenstva preskočilo, na otázky, koho treba očkovať, odpovedať zatiaľ nevie.
Čaká sa na dáta
Veľké farmakologické spoločnosti ale nedočkavo čakajú práve na prvé dáta z tretej fáze klinického skúšania. Už koncom augusta by ich mala oznámiť AstraZeneca. Bude to najdôležitejšia epidemiologická udalosť mesiaca.
Ľudia stratili trpezlivosť a ostražitosť. Pandémia sa vzmáha napriek letným horúčavám
Bude sa čakať, či vakcína dokáže zabrániť prenosu choroby alebo iba zjemní jej priebeh. Pokiaľ by dokázala zlepšiť prekonávanie choroby, môže sa stať skutočne vhodnou pre starších ľudí a rizikových pacientov, ako tvrdí slovenský pandemický plán.
Ak by však dokázala výrazne redukovať prenos choroby, bolo by omnoho efektívnejšie, aby sa začala podávala mileniálom.
Prečo očkovať najprv mileniálov
Mladí ľudia vo veku 20-30 rokov sú minimálne rizikovou skupinou pre ochorenie Covid-19. Reakcia ich imunitného systému na chorobu je silná. Avšak na rozdiel od prvej vlny epidémie, sú to práve oni, ktorí sú v súčasnosti najväčšími roznášačmi vírusu.
Kým pri prvej vlne pandémie tvorili mileniáli v Belgicku a Holandsku menej ako desať percent prípadov, v súčasnosti ich tvoria viac ako 20 percent. Podobný pomer je v Anglicku a ešte omnoho výraznejší v Španielsku, kde sa zvýšil takmer 5-násobne.
Niet sa čo čudovať. Nechať mladých ľudí sedieť v lete doma pri chorobe, ktorá ich postihuje iba výnimočne, je Sizyfovský problém. Preto mnoho epidemiológov hovorí, že práve očkovaním mladých ľudí by sa podaril zastaviť reťazec transmisie vírusu.
Pomohlo by to všetkým. Minimálne do času, kým sa potvrdí, že nejaká z vakcín je bezpečná aj pre rizikovejšiu časť populácie.