Spoločnosť AliveCor, ktorú Khosla obhajuje, sa súdi s technologickým velikánom o patenty a má šancu vyhrať. Výsledok by mohol mať rozsiahly vplyv na technologické vynálezy a na to, či sa nimi startupy a rizikové fondy budú vôbec zaoberať, uvádza portál Axios.
„Viem o dvoch ďalších financovaniach, pri ktorých mi investori povedali: ‚Budeme sledovať, ako to dopadne,'“ hovorí Khosla, pričom sa zaoberá účinkami, ktoré podľa neho tento prípad už má.
Komisia USA pre medzinárodný obchod 22. decembra rozhodla, že hodinky Apple Watch s funkciou elektrokardiogramu porušujú patenty spoločnosti AliveCor. Orgán vydal zákaz dovozu týchto inteligentných hodiniek. Dovoz je v súčasnosti pozastavený, kým sa prípad rieši na americkom patentovom úrade. Bidenova administratíva podniká 60-dňovú revíziu, aby rozhodla, či bude zákaz vetovať.
V technologickom priemysle sa v minulosti stávalo, že si spoločnosti navzájom vypožičiavali svoje nápady a zároveň bránili vlastné technológie. Príkladom bola funkcia Stories spoločnosti Snapchat, ktorú prevzal Facebook a Instagram.
Každoročne si spoločnosti v mnohých odvetviach vrátane zdravotníctva, biotechnológií, hardvéru a dokonca aj softvéru zakladajú patenty a iné ochrany duševného vlastníctva.
Napriek tomu niektorí kritici tvrdia, že príliš veľká ochrana duševného vlastníctva môže potláčať inovácie a spoluprácu, najmä keď sa spoločnosti snažia získať právny monopol na niečo, čo je na úrovni „nápadu“.
V roku 2021 Najvyšší súd USA rozhodol v pomere 6:2 v prospech spoločnosti Google v súdnom spore, ktorý pred desiatimi rokmi započala spoločnosť Oracle v súvislosti s používaním rozhrania Java API spoločnosťou Google v jej ranom softvéri Android.
„Všetko, čo žiadame je, aby súdy a procesy prebiehali podľa ich pravidiel a nedovoľte prezidentovi, aby ich zrušil“, hovorí Khosla. Na otázku, či by mal rovnaký názor, keby sa komisia USA pre medzinárodný obchod postavila na stranu spoločnosti Apple, odpovedal kladne.
„Hoci s rozhodnutím komisie z decembra rozhodne nesúhlasíme, teší nás, že príkaz na vylúčenie bol v súlade s minulým precedensom pozastavený“, oznámila spoločnosť Apple vo vyhlásení. „Patenty, o ktoré sa opiera prípad spoločnosti AliveCor, boli uznané za neplatné, a z tohto dôvodu by sme mali v tejto veci nakoniec zvíťaziť.“
Spoločnosť Apple takisto tvrdí, že svoju technológiu snímača EKG vyvinula nezávisle roky pred tým, ako spoločnosť AliveCor vydala náramok KardiaBand.
Podľa Khoslu by bolo ideálnym výsledkom rokovanie o dohode o licenčných poplatkoch medzi oboma spoločnosťami. Dodáva, že startup sa pokúsil osloviť spoločnosť Apple v tejto oblasti ešte pred podaním žaloby, ale bol odmietnutý.
„Jednoducho povedané, chceme, aby bolo naše duševné vlastníctvo uznané a rešpektované“, uviedol hovorca spoločnosti AliveCor pre Axios prostredníctvom e-mailu. „V konečnom dôsledku je naším cieľom konkurovať spoločnosti Apple na otvorenom trhu a poskytnúť spotrebiteľom viacero možností monitorovania zdravia ich srdca.“
Khosla odmietol povedať, či pomáha financovať právne boje spoločnosti AliveCor. Medzitým sa spoločnosť opísala ako „začínajúca spoločnosť v neskorom štádiu s finančnými prostriedkami“ na ochranu svojho duševného vlastníctva.
Investor Khosla tiež vyjadril ostrú kritiku na adresu spoločnosti Apple, ktorú nazval „zneužívajúcou“ a obvinil ju zo šikanovania malých spoločností. Povedal, že začínajúcim firmám vo všeobecnosti neodporúča spolupracovať s výrobcom iPhonov.
Zároveň kritizoval históriu spoločností Apple a Tesly, ktoré vychádzajú v ústrety požiadavkám čínskej vlády. „Kupliarsky sa podriaďujú... čínskej línii“, uviedol.
Súdna séria pojednávaní sa však ešte zďaleka neskončila. Aj keď Biely dom nezasiahne do zákazu dovozu produktov, tak zostane import pozastavený, pokým spor neprejde cez skúšobnú a odvolaciu komisiu patentového úradu. Strany sa potom budú môcť odvolať.