Ľudia sa dožívajú dlhšieho veku. Podľa ekonómov je teda len prirodzené, že s dlhšie trvajúcim životom strávime viac času aj v práci, píše spravodajský server The Washington Post.  

Podobný názor zastávajú aj finanční poradcovia, ktorí s ohľadom na vyšší priemerný vek upozorňujú, že ľudia musia hľadať čoraz kreatívnejšie spôsoby, ako si počas dôchodku zabezpečiť nový príjem. Pravidelnú prácu považujú za jedno z možných riešení.

Dôchodcovia nelenia, ani tí slovenskí

Podľa Sociálnej poisťovne na Slovensku pracuje a súčasne poberá starobný dôchodok viac ako 125-tisíc ľudí. „V mesiaci august 2014 sme evidovali 202 467 pracujúcich dôchodcov, poberateľov dôchodku s dôchodkovým poistením, z toho 125 243 ľudí poberalo starobný dôchodok a 77 224 ľudí poberalo invalidný dôchodok,“ potvrdil pre TREND.sk hovorca poisťovne. V porovnaní s minulým rokom, kedy si privyrábal každý ôsmy dôchodca, sa počet pracujúcich dôchodcov zvýšil o približne 5-tisíc.

Ako uvádza výskum spoločnosti Age Wave a Bank of America, 47 percent súčasných amerických dôchodcov tvrdí, že pracuje alebo plánuje pracovať aj počas dôchodku. V Spojených štátoch sa začína dôchodkový vek od 65. roku života.

Britská spoločnosť Hargreaves Lansdown, ktorá poskytuje finančné služby, Veľkej Británii predpovedá, že počet osôb starších ako 65, ktorí budú stále pracovať, sa kvôli populačnému rastu a zvýšeniu dôchodkového veku vyšplhá do roku 2037 na tri milióny ľudí, uvádza britský server Daily Mail.

Na porovnanie, v roku 2013 sa počet osôb v krajine pohyboval na úrovni 980-tisíc ľudí, napísal zas The Telegraph s odvolaním sa na Office for National Statistics. Ako ďalej píše, mnoho ľudí nepracuje z vlastnej vôle, ale núti ich finančná situácia.

Uchovať si zdravý rozum

Americká štúdia, na ktorú upozorňuje The Washington Post, naopak podotýka, že peniaze nie sú jediným hnacím zdrojom, prečo sa dôchodcovia naďalej venujú svojej práci. Až 62 percent z opýtaných amerických dôchodcov priznalo ako hlavný motív mentálnu aktivitu, potrebu vykonávať nejakú činnosť. Menej ako tretina opýtaných uviedla, že pracuje najmä kvôli peniazom.

S teóriou duševnej čulosti súhlasí aj Mária Rusková, HR manažérka a konzultantka zo spoločnosti Quick'n'Smart Solutions. Ako hovorí pre TREND.sk, pracujúci dôchodca má oproti nepracujúcemu výhodu najmä po psychickej stránke. Zachovávať si kontakt s kolegami a udržiavať sa v bdelom pracovnom výkone pomáha utužovať zdravého ducha.

„Ak dlho aktívny človek zrazu odíde na odpočinok do dôchodku, môže sa uňho dostaviť stres,“ dodáva M. Rusková. „Keď dôchodcovia vstávajú ráno do práce, majú vnútorne lepší pocit a zároveň im to dodáva zmysel života.“

Kvantifikovať motívy slovenských dôchodov v sociálke nevedia. Poisťovňa nesleduje dôvody, pre ktoré sa dôchodcovia rozhodujú pracovať aj po priznaní dôchodkovej dávky.

Povojnová pracovná morálka

Zvláštnu skupinu tvorí povojnová generácia, ľudia narodení v roku 1946 až 1964, takzvaní baby boomers. Podľa správy, ktorú vydal americký inštitút Gallup, pravidelne zisťujúci verejnú mienku, ešte takmer polovica z týchto ľudí pracuje a odďaľuje si tak dôchodok.

Ako uvádza správa, povojnová generácia tvorí v Spojených štátoch približne tretinu pracovnej sily. Každý desiaty opýtaný pritom predpokladá, že do penzie nenastúpi nikdy. Okrem finančných dôvodov bolo pre respondentov ťažké si predstaviť prechod, podradenie na pomalé tempo, charakteristické pre dôchodkový život. Rovnako sa odvolávali aj na silnú pracovnú morálku, typickú pre staršie generácie.

Agentúra Bloomberg taktiež poukazuje na to, že aj keď sa niektorí starší ľudia cítia v práci uväznení a nenávidia ju, väčšina dôchodcov ju považuje za flexibilný a len málo stresujúci spôsob, ako si privyrobiť.

Kancelárska práca vs. robotník

Ďalší faktor, ktorý sa postupom času zmenil a ktorý ovplyvňuje dĺžku pôsobenia v práci, je vzdelanie. Ľudia pracujúci v kanceláriách a zamestnanci, ktorých profesia nie je fyzicky náročná, môžu v porovnaní napríklad s robotníkmi, ktorí s pribúdajúcim vekom udržiavajú krok so svojou prácou ťažšie, pracovať dlhšie.

Počet absolventov vysokých škôl, z ktorých sa väčšia časť zaujíma práve o „kancelárske profesie“, oproti predošlým rokom rastie, rovnako ako rastie počet profesií, ktoré do nej možno zahrnúť. U takýchto pracovníkov je teda vyššia pravdepodobnosť, že budú pracovať aj počas dôchodku.

Zamestnanci, ktorí sa stále môžu radovať z dobrého zdravotného stavu, ktorí vykonávajú svoju prácu radi a ktorí majú dobré platobné podmienky, na odchod do penzie príliš rozmýšľať nemusia. Ako hovorí pre The Washington Post analytička Sara Rix, v takomto prípade by, samozrejme, človek odchodom do dôchodku prišiel o veľa peňazí.