Momentálne sa cena zlata na svetových trhoch pohybuje na historických maximách. Má zmysel investovať do tejto komodity práve teraz ? Odborníci na investovanie obvykle odporúčajú jednorazovo nakupovať aktíva v dobe, keď je ich cena nízka.
Áno, nakúpiť lacno a predať s vysokým ziskom je prirodzene snom každého investora. Otázkou však zostáva, ako stanoviť reálnu hodnotu aktíva a jeho budúci potenciál rastu. Keď som na konci roka 2018 kupoval svoju prezentačnú 10g tehličku, zaplatil som za ňu obchodníkovi približne 350 eur. V tej dobe sa mi to zdalo veľa. V ekonomickej tlači sme vtedy čítali o zlate ako nepodstatnej, a v ekonomike nedôležitej komodite, do ktorej nemá veľký význam investovať. Dnes sa maloobchodná cena môjho 10g zliatku pohybuje na trhu okolo 900 eur.
To je pravda. Zhodnotenie zlata v posledných rokoch je úctyhodné, ale musím pripomenúť pravidlo investorov, že minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov.
V tomto sa určite zhodneme. Keď predstavujeme naše produkty investovania vo forme fyzického zlata, informácia o historickom zhodnotení je len jedným argumentom a nie zďaleka tým najdôležitejším.
Čo je podľa teba podstatné? Aké benefity klientovi prináša takýto typ investície ?
Odpoveď na túto otázku by som rozdelil na dve časti. V prvej vymenujem základné výhody vlastníctva fyzického zlata a následne sa pozrieme na to, prečo nakupovať aj dnes. Keď vlastníš fyzické zlato nie si povinný hlásiť úradom jeho prípadný predaj ani stratu. Jedná sa o anonymnú investíciu s benefitom nulovej dane pri zhodnotení oslobodenú aj od DPH. Veľmi vysoká finančná hodnota je koncentrovaná v pomerne malom zliatku alebo niekoľkých minciach takže sa ľahko skladuje aj prenáša. Zaujímavým benefitom je určite aj absencia rizika protistrany a ochrana majetku pred infláciou. Musím však pripomenúť, že väčšina uvedených benefitov sa týka len fyzického zlata. Iné formy ako napríklad tzv. „papierové“ alebo „digitálne“ zlato majú vysoké riziko protistrany a nie sú anonymné.
To znie pekne, ale dáva nákup zmysel aj v dobe, keď trhová cena v októbri presiahla hranicu 2 700 USD za uncu ?
Dostávame sa k druhej časti odpovedi. Zlato je v ekonomike vnímané ako bezpečné aktívum nakupované centrálnymi bankami aj investormi ako poistka pred ekonomickou a geopolitickou nestabilitou. Pokiaľ mám ako bežný občan tu výhodu, že môžem zliatky alebo mince nakupovať, prečo tak neurobiť z úplne rovnakého dôvodu ako to robia veľkí hráči na trhu. Stačí sa pozrieť okolo seba, koľko otázok bez istej odpovedi pred sebou momentálne ako ľudstvo máme. Vymenujem len tie základné. Aké následky pre svet budú mať súčasné vojnové konflikty ? Ako zvládneme nepriaznivý demografický vývoj ? Aká budúcnosť čaká veľké svetové ekonomiky pri neustále rastúcej miere zadlženia a dlhodobom tlačení peňazí ? Aký vplyv bude mať na svet masové využívanie AI ? Aké dopady našej planéte prinesie globálne otepľovanie? Môžeme ostať len pri týchto piatich, aj keď by som ich vedel vymenovať viac. Každá jedna z týchto tém je pre nás veľkou výzvou a má potenciál zmeniť svet k nepoznaniu. A to je presne ten dôvod, prečo si budovať rezervu aj v podobe komodity, ktorá ako efektívny uchovávateľ hodnoty, prekonala tisícky rokov histórie ľudstva a celkom logicky vždy s rastúcou neistotou zvyšuje svoju cenu vyjadrenú v peniazoch.
Keď som si prečítal názov nášho rozhovoru, napadlo mi, že nám asi predstavíš nejaký nový typ investície, ktorá má ďaleko vyššiu hodnotu než zlato.
V tomto prípade si sa trafil iba čiastočne. Nejedná sa o investíciu ale o aktivitu našej spoločnosti EPO INVEST, ktorou sme sa rozhodli podporiť Národnú transfúznu službu Slovenskej republiky. Darovaná krv a jej zložky majú pre pacienta nevyčísliteľnú hodnotu a to nielen na operačných sálach, ale aj v špecializovaných ambulanciách či pôrodniciach. Včasné podanie transfúzneho lieku rozhoduje o živote alebo smrti. Preto sme sa rozhodli zakúpiť vybavenie pre odberné centrá NTS SR, ako poďakovanie a podporu všetkým darcom, ktorí dobrovoľne darujú krv a zachraňujú tak ľudské životy.