„Ak sa v Bratislave zamestná niekto, kto z nej pochádza, v priemere zarobí 1235 eur, respektíve 1671 eur, ak má aj vysokoškolské vzdelanie. Tí, čo sa v Bratislave zamestnajú, no ich rodičia majú trvalý pobyt mimo Bratislavy, zarobia v priemere až 1471 eur, teda o 19 percent viac ako pôvodní Bratislavčania,“ vysvetľuje v analýze s názvom Jablko padá ďaleko od stromu Tomáš Rizman.
Skončení vysokoškoláci prichádzajúci z východnejších krajov zarobia podľa zozbieraných dát v Bratislave až 2077 eur, teda o 24 percent viac ako vysokoškoláci narodení v Bratislave. „Tieto rozdiely sú štaticticky významné aj po zohľadnení ďalších charakteristík týchto zamestnancov,“ vysvetľuje T. Rizman.
Cieľavedomosť a dravosť
Podľa ekonóma SAV Vladimíra Baláža dosahujú cépečkári lepšie zárobky z jednoduchých dôvodov. „Ľudia, ktorí migrujú či už v rámci krajiny alebo mimo nej, majú iné vôľové vlastnosti. Sú cieľavedomejší, dravejší, majú väčšiu toleranciu rizika, musia sa viac spoliehať na seba a sú viac tlačení do roboty,“ myslí si V. Baláž.
Podľa T. Rizmana im pravdepodobne aj viac záleží na plate.
Lepšie zárobky pre mimobratislavčanov však platia v podstate pre všetkých, ktorí
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?