Najvýznamnejšie konzervatívne podujatie Conservative Political Action Conference (CPAC), sa tento rok prvýkrát vo svojich dejinách, ktoré sa začali písať v roku 1973, konalo v Európe, a to v maďarskej metropole Budapešť.
Jeho čestným hosťom bol maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý aj vystúpil s otváracím prejavom.
Prečo Orbán konzervatívnu časť americkej verejnosti tak fascinuje, opýtal sa Fareed Zakaria v relácii GPS svojich hostí, redaktora denníka Washington Post Ishaana Tharoora a odborníčky na extrémizmus a autorky Cynthie Miller-Idrissovej.
Čo americkú pravicu na maďarskom premiérovi tak fascinuje?
Je to neuveriteľné, pretože Maďarsko nie je z geopolitického hľadiska významná krajina, hovorí Tharoor.
Maďarsko má len okolo deväť miliónov obyvateľov, má pomerne nevýkonnú ekonomiku v mnohých prípadoch závislú od dotácií EÚ.
Odliv mozgov
V posledných desaťročiach tiež zažíva odlev svojich najlepších a najbystrejších mozgov, ale vďaka Viktorovi Orbánovi, ktorý je premiérom už štvrté funkčné obdobie, neprestáva táto krajina fascinovať európsku krajnú pravicu, a dokonca aj americké pravicové hnutie.
Nosia v sebe krivdy
Orbánova politika totiž nie je podľa Tharoora len predlohou pre neliberálne, pravicové a nacionalistické politické víťazstvo, ale aj víťazstvo v kultúrnej vojne.
„Samozrejme, tu v Spojených štátoch máme republikánov ktorí v sebe nosia všetky možné kultúrne krivdy, a myslia si, či už je to pravda alebo nie, že čelia hegemónii liberalizmu," hovorí Tharoor s tým, že jeho hlavnými predstaviteľmi sú najmä médiá a vzdelávacie inštitúcie.
Konzervatívny a nacionalistický
A títo ľudia podľa Tharoora upierajú svoje túžby a nádeje na Maďarsko, kde Orbán všetko toto rozbil. Maďarský premiér sa totiž pustil do pretvárania politického systému, ktorý sa pod jeho vedením stal nesmierne konzervatívnym a nacionalistickým.
A presne tomuto tlieskajú pravicoví nacionalisti na celom svete vrátane Spojených štátov.
Ďalším aspektom je vznik kultúrnych problémov súvisiacich s rasou a náboženským presvedčením. Pričom aj tento priestor Orbán ovládol.
Kultúrny konzervativizmus
Maďarsko nie je podľa Fareeda Zakariu krajinou, ktorá by vynikala svojou trhovou ekonomikou Tvrdí, že neexistuje nič, čo by bolo na maďarskej ekonomike nejako obzvlášť zaujímavé, stále je tam mnoho štátnych dotácií a dotácií zo strany EÚ. Vyniká však kultúrnym konzervativizmom.
Vyznávači tradičných hodnôt
„Áno, sme tam svedkami osláv diktátorského prístupu, nálad namierených proti LGBTQ komunite, antifeminizmu, ako aj argumentov volajúcich po tradicionalizme," hovorí Cynthia Miller-Idrissová a podotýka, že práve v tom sa vidia vo svojom politickom zmýšľaní a pocitoch aj konzervatívne a ultrapravicové skupiny v USA...
Z tohto politického kúta bolo podľa nej vlani dokonca počuť chválu na Taliban postavenú na presne rovnakých princípoch. Odpore voči Západu a údajnej hegemónii multikultúrnosti, ktorá nahlodáva tradičné hodnoty.
Hrdinom je aj Putin
Orbán však nie je podľa Tahroora jediným hrdinom istej časti amerických ultrapravičiarov. Významnú úlohu tam zohráva aj ruský prezident Vladimir Putin. Ten vedie vojnu na susednej Ukrajine, ktorej hlavným cieľom je denacifikácia.
Práve otázka Putinovho pôsobenia je dôležitá pretože od viacerých krajne pravicových skupín v Európe prichádzajú slová chvály na Rusko, pretože Putin je prototypom belošského nacionalistu oslavujúceho kultúrny konzervativizmus, a to oslovuje dokonca aj malú časť amerických konzervatívcov.