Keď ruský prezident Vladimir Putin spustil svoju inváziu na Ukrajinu, stavil na to, že ju vyhrá takmer okamžite. Podcenil však odolnosť Ukrajincov a pripravenosť Európanov potrestať sankciami Kremeľ za jeho agresiu. Ruskému prezidentovi teda neostávalo nič iné, iba rozohrať dlhú hru.
V súčasnosti to vyzerá, že sa rozhodol staviť všetko na závislosť Európy od ruského plynu. Vyhráža sa prerušením dodávok a dúfa, že tým oslabí solidaritu Západu, podnieti zmiernenie sankcií a obnoví toleranciu k územnej agresii Ruska, píše The Guardian.
Otázka energetickej bezpečnosti
Aby tento scenár urýchlil, Putin už znížil dodávky plynu prostredníctvom hlavného plynovodu Nord Stream 1. Kremeľ vyslal západným krajinám jasný odkaz: zmiernite svoj prístup k vojne a užite si zimu v pohodlí vašich teplých domov alebo vytrvajte a zamrznite.
Brusel to vidí tak, že energetická bezpečnosť je problémom, ktorý dokazuje dôležitosť nadnárodnej spolupráce. Takisto by mala prispieť k politickej, ekonomickej a strategickej integrácii. V teórii táto myšlienka funguje, no v praxi medzi členskými štátmi vytvára nové napätie a prehlbuje staré spory, konštatuje denník.
Skvelým príkladom je súčasný názorový spor medzi Španielskom a Nemeckom. Nemecko ani zďaleka neinvestovalo do svojej infraštruktúry toľko, čo Španielsko, ktoré chcelo diverzifikovať svoje dodávky energie. Berlín teraz žiada krajiny EÚ o solidaritu, no z pohľadu Madridu to nedáva zmysel. Prečo by mal platiť daň za to, že Nemecko dlhodobo prehliadalo hrozbu, ktorú Rusko predstavuje?
Zelené energie vyriešia viac našich problémov
Výzva, ktorej Európa čelí, má však jasné riešenie. Je ním urýchlený prechod na zdroje obnoviteľnej energie, ktorý by so sebou priniesol ďalšie výhody. Predstavuje totiž niečo, čo Európa a zvyšok sveta naliehavo potrebujú, ak chcú zvrátiť klimatickú katastrofu.
Krátkodobé riešenia Putinovho energetického vydierania však blok ženú opačným smerom. K oživovaniu uhoľných elektrární či dohodám s autoritárskymi štátmi, ktoré majú dostatok zásob uhľovodíkov na vývoz.
Najnebezpečnejším dôsledkom súčasnej situácie je podľa denníka skutočnosť, že rastúce účty za palivo posilňujú odpor populistov. Tí tvrdia, že prechod na čistú energiu je luxusom, ktorý si v čase rastúcej inflácie a pomalého hospodárskeho rastu nemôžeme dovoliť. Tento argument sa ujal už v mnohých európskych krajinách.
Putinovo vydieranie plynom a ropou je rovnako presvedčivým dôvodom ako apel ktoréhokoľvek zanieteného environmentalistu. Dokonca má aj malé plus navyše – používa jazyk, ktorý rezonuje aj v ušiach konzervatívnejšieho publika.
Pokiaľ ide o riešenie celosvetových výziev, existuje iba hŕstka všeobecne prospešných návrhov. Vydať sa na cestu zelenej energie je však tým, s ktorým by mohli súhlasiť všetky zainteresované strany, pretože nám pomôže vymaniť sa spod vplyvu Kremľa a znížiť emisie uhlíka, uzatvára The Guardian.