Podiel obnoviteľných zdrojov na celosvetovej výrobe elektriny v minulom roku stúpol na 30 percent vďaka rekordnému rastu solárnych elektrární. V dekarbonizácii sektora tepla a pohonných hmôt sa však urobil len malý pokrok. Vyplýva to z prieskumu inštitútu REN21.

Vykurovanie a pohonné hmoty sa na celosvetovej spotrebe energie podieľajú viac ako tromi štvrtinami. Oba tieto sektory zostávajú veľmi závislé od fosílnych palív. Obnoviteľné zdroje pri teple majú podiel len 3,6 percenta a pri pohonných látkach 9,2 percenta. Pri započítaní tepla a palív sa obnoviteľné zdroje na celosvetovej spotrebe energie podieľali len 12,7 percenta.

Riaditeľka REN21 Rana Adibová uviedla, že v súčasnosti sa väčšina krajín zameriava predovšetkým na rozvoj obnoviteľných zdrojov vo výrobe elektriny. Ciele v oblasti obnoviteľnej energie má 179 krajín, iba 46 krajín však má ciele aj v oblasti obnoviteľného tepla a 49 krajín v oblasti obnoviteľných palív.

Zásobovanie teplom predstavuje zhruba 49 percent globálneho dopytu po energii, na pohonné hmoty pripadá 29 percent. Neschopnosť diverzifikovať technológie obnoviteľných zdrojov energie nad rámec veternej a solárnej energie brzdí úsilie o dosiahnutie klimatických cieľov, uviedla správa REN21. Rozvoj technológií na produkciu tepla a pohonných látok z obnoviteľných zdrojov brzdia tiež nízke ceny fosílnych palív.

Celosvetová kapacita obnoviteľných zdrojov dosiahla vlani 3 481 gigawattov. Rast ťahala najmä Čína, ktorá bola zodpovedná za 44 percent nového prírastku kapacity. Čína tiež vlani investovala do obnoviteľných zdrojov 274,4 miliardy dolárov, čo predstavuje 55 percent z celosvetovej sumy, upozornila agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

EBE 1 Alzey - Na snímke veterné turbíny na poli neďaleko mesta Alzey v Nemecku 9. júna 2020. FOTO TASR/AP
Wind turbines stand between fields and acres near Alzey, Germany, Tuesday, June 9, 2020. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Obnoviteľné zdroje prinášajú výhody, ich posilnenie by mohlo znížiť ceny energií