Bežný účet platobnej bilancie Grécka začiatkom roka klesol takmer na polovicu, keď vývoj negatívne ovplyvnili všetky kľúčové komponenty.
Prebytok na gréckom bežnom účte dosiahol v januári približne jednu miliardu eur, zatiaľ čo v rovnakom období vlaňajška predstavoval 1,8 miliardy eur. Na jednej strane sa zvýšil deficit v obchode s tovarom, na druhej klesol prebytok v bilancii služieb aj v ďalších segmentoch.
Schodok v obchode s tovarom dosiahol v úvode roka 2,91 miliardy eur, zatiaľ čo v januári 2024 predstavoval 2,66 miliardy eur. Vývoz sa síce zvýšil, tempo rastu dovozu ale bolo ešte výraznejšie.
Okrem toho klesol prebytok v bilancii služieb. V januári dosiahol 251,8 milióna eur, zatiaľ čo pred rokom to bolo 452,9 milióna eur.
Klesol aj prebytok na účtoch primárnych a sekundárnych príjmov. V prvom prípade dosiahol 400,1 milióna eur oproti 464,1 milióna eur pred rokom a v druhom sa znížil z 3,54 miliardy eur na 3,27 miliardy eur.
Ďalšie dôležité správy
