Zužovanie prebytkov zahraničného obchodu pokračovalo aj v septembri. Vývozy ťahala nadol predovšetkým kategória strojov a prepravných zariadení. Naopak, dovozy pokračovali v raste najmä pre pokračujúci rast dovozov palív a mazív. Zásadnejší obrat sa neočakáva ani v nasledujúcich mesiacoch a prebytky zahraničného obchodu sa budú ďalej pozvoľna stenčovať. Uviedol to v piatok analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák v súvislosti s údajmi o vývoji zahraničného obchodu, ktoré zverejnil Štatistický úrad.

„Zužovanie prebytkov zahraničného obchodu pokračovalo aj v septembri. Dôvody je pritom potrebné hľadať na oboch stranách bilancie. Stále trápiace sa vývozy ťahá nadol predovšetkým kľúčová kategória strojov a prepravných zariadení, a to i napriek pomerne silnej septembrovej produkcii v automobilovom priemysle. Na druhej strane, dovozy pokračujú v raste a to i vďaka pokračujúcemu rastu dovozov palív a mazív,“ priblížil Ľubomír Koršňák.

Objem vývozov prevýšil objem dovozov

Analytik pripomenul, že podľa údajov Štatistického úradu objem vývozov v septembri prevýšil objem dovozov o 196 miliónov eur. „Dvanásťmesačný kumulovaný prebytok zahraničného obchodu sa ďalej zmierňoval z 3,4 percenta HDP na 3,2 percenta HDP. Stále platí, že svoje maximum v tomto cykle zaznamenal už vo februári na úrovni 4,9 percenta HDP,“ dodal Ľubomír Koršňák.

Upozornil, že objem vývozov sa síce podľa údajov ŠÚ SR v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom po zohľadnení sezónnych a kalendárnych výkyvov zvýšil o nula celá šesť percenta, straty z úvodu leta však podľa analytika plne nevymazal. V medziročnom porovnaní sa pokles zmiernil z mínus 4,8 percenta na mínus nula celá sedem percenta.

Vývozy podľa Ľubomíra Koršňáka stále zápasia so slabou kondíciou kľúčovej časti exportného priemyslu, teda strojov a prepravných zariadení.

„Vývozy v tejto kategórii sa nezotavili ani v septembri, a to i napriek relatívne silnému rastu produkcie automobilového priemyslu. Dynamika ich medziročného poklesu sa aspoň zmiernila z mínus 8,3 percenta na mínus 6,3 percenta,“ zhodnotil. Objem dovozov sa, naopak, v septembri medzimesačne zvýšil, obnovil sa aj rast v medziročnom porovnaní.

Oživenie externého dopytu

Podľa Ľubomíra Koršňáka oživenie externého dopytu je len pozvoľné a slabý externý dopyt trápi najmä strojárov. Zásadnejší obrat podľa neho neprinesú ani najbližšie mesiace.

„V nasledujúcich mesiacoch preto očakávame, že aj pod vplyvom menej priaznivého bázického efektu sa prebytky zahraničného obchodu budú ďalej pozvoľna stenčovať. Bilancia zahraničného obchodu ostane aj v poslednom kvartáli roka v úhrne v prebytku. Do mínusu sa prepadne až v samotnom závere roka, takmer výlučne pod vplyvom tradičných sezónnych faktorov,“ zhodnotil.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Nižší export automobilov spomaľuje saldo obchodnej bilancie. K veľkej zmene trendov nepríde