V Londýne dnes medzitým začalo ôsme kolo rokovaní o budúcich vzťahoch medzi Britániou a Európskou úniou. Britský premiér Boris Johnson ich chce dokončiť do polovice októbra, alebo sa zaobísť bez dohody.

Británia opustila EÚ na konci januára a už niekoľko mesiacov rokuje o podobe budúceho partnerstva. Hlavný únijný vyjednávač Michel Barnier i britský zástupca David Frost sa zhodujú, že názory oboch strán sú v niektorých bodoch veľmi odlišné. Dohoda sa hľadá zložito napríklad v oblasti pravidiel hospodárskej súťaže či prístupu únijných rybárov do britských vôd. Dnes Frost napríklad povedal, že zo strany EÚ je potrebného „viac realizmu“.

Premiér Johnson pritom v pondelok uviedol, že dohodu je treba nájsť do 15. októbra. „Ak nebudeme schopní sa dovtedy dohodnúť, potom nepredpokladám, že medzi nami  bude dohoda o voľnom obchode. Všetci by sme to mali  prijať a ísť ďalej“ povedal.

Denník Financial Times (FT) v pondelok napísal, že britská vláda chystá pre prípad neúspechu vyjednávania zákon, ktorý by zneplatnil niektoré časti dohody o rozluke, na ktorej základe Británia v januári úniu opustila. Konkrétne má ísť o ustanovanie, ktoré sa týkajú štátnej pomoci firmám a colného režimu v Severnom Írsku.

Írsky premiér Micheál Martin dnes pohrozil, že ak Británia brexitovú dohodu neuvedie naplno do praxe, budú rokovania o budúcej obchodnej dohode neplatné.

Práve kvôli nesúhlasu s plánom na zneplatnenie časti brexitovej dohody podľa FT predseda legislatívnej rady vlády Jonathan Jones rezignoval na svoju funkciu. Hovorca predsedu vlády Jonesov odchod potvrdil, k jeho dôvodu sa však nevyjadril.

Minister pre otázky Severného Írska Brandon Lewis dnes pripustil, že navrhovaným zákonom by mohla Británia porušiť medzinárodné právo. Bolo by to podľa neho ale porušenie len „veľmi špecifické a obmedzené“.

Postup vlády dnes kritizovala aj Johnsonova predchodkyňa v úrade Theresa Mayová. Podľa nej môže postup kabinetu narušiť dôveru zahraničných partnerov v Britániu. „Ako môže vláda uistiť budúcich medzinárodných partnerov, že sa dá Spojenému kráľovstvu dôverovať, že bude dodržiavať svoje právne záväzky vyplývajúce z dohôd, ktoré podpíše?“ uviedla bývalá premiérka.