Sú nechutne bohatí a očakávajú, že budú vládnuť, veľmi dlho, píše o panovníkoch krajín Blízkeho východu POLITICO.

Lídri Kataru, Spojených arabských emirátov (SAE) a Saudskej Arábie navonok pôsobia ako trojica autokratov s podobným zmýšľaním, no na regionálnej úrovni medzi nimi vládne veľmi intenzívne súperenie. Kľúčovým miestom ich boja o dobré meno sa stali krajiny Západu.

Katar, SAE aj Saudská Arábia sa chcú vymaniť spod vplyvu ropy, ktorá z nich spravila boháčov, a k tomu si potrebujú na Západe nájsť priateľov. Práve oni majú týmto krajinám Perzského zálivu pomôcť pri transformácii hospodárstva a modernizácii spoločnosti.

„Myslia si, že je dôležité, aby neboli vnímané len ako zdroj uhľovodíkov, ktorý ničí našu planétu,“ vysvetľuje Jon B. Alterman z Centra pre strategické a medzinárodné štúdia vo Washingtone.

Európskym parlamentom nedávno otriasol korupčný škandál a prsty v ňom má podľa vyšetrovateľov práve Katar. Podľa POLITICA je možné, že incident zasiahne v Bruseli aj ďalších silných hráčov.

Perzská blokáda

Súperenie Kataru, SAE a Saudskej Arábie sa z regionálnej úrovne prenieslo za hranice Blízkeho východu v roku 2017, keď katarská spravodajská televízia Al-Jazeera poskytla priestor Moslimskému bratstvu, ktoré SAE a Saudská Arábia označili za teroristickú skupinu.

Obe krajiny následne s mestom Dauha v júni 2017 prerušili svoje diplomatické vzťahy a zakázali Kataru prístup k vzdušným a námorným trasám. Saudská Arábia okrem toho uzavrela svoje hranice, čím Kataru zablokovala jediný pozemný hraničný prechod. Boj proti nezákonnej „blokáde“ sa tak pre Dauhu stal misiou existenčnej povahy.

„Katar mohol urobiť len jedinú vec – uistiť sa, aby všetci vedeli, že existuje a že je príjemným miestom,“ vysvetľuje šéfka delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy s Arabským polostrovom Hannah Neumannová. Krajina tak posilnila svoje diplomatické snahy po celom svete.

Reputácia sa tvorí v Bruseli

Keďže v tom čase prišla Dauha o svojho najväčšieho spojenca – Washington, Katar si na svoju stranu potreboval získať aspoň Brusel. POLITICO pripomína, že vtedajší americký prezident Donald Trump sa postavil na stranu SAE a Saudskej Arábie a dokonca si privlastnil zásluhy za nápad izolovať Katar.

V Bruseli sa Dauha do veľkej miery spoľahla na šéfa katarskej misie v EÚ, ktorý sa do Belgicka presťahoval v roku 2017. Jeho úlohou bolo posilniť európske vzťahy.

Podľa Neumannovej sa Kataru táto stratégia prežitia vyplatila, pretože krajine sa následne podarilo priamo či nepriamo vybojovať niekoľko veľkých víťazstiev. Za spomenutie stojí schválenie viacerých uznesení Európskeho parlamentu v oblasti ľudských práv v Saudskej Arábii či výzva na ukončenie vývozov zbraní do Rijádu v reakcii na vraždu novinára Džamála Chášukdžího.

Dauhe sa takisto s EÚ podarilo v máji 2018 podpísať dohodu o spolupráci, čím Katar vytvoril priestor pre prehĺbenie vzájomných vzťahov.

K náprave väzieb medzi Saudskou Arábiou a Katarom došlo v roku 2021, keď spolu krajiny podpísali dohodu o ukončení blokády. Vzťahy medzi Katarom a SAE sú však stále na bode mrazu.

Aj napriek tomuto vývoju ostáva EÚ pre krajiny Perzského zálivu kľúčovým cieľom. Brusel bol totiž vždy centrom, kde sa vytváral politický názor, ktorý chcú silní hráči tak veľmi zmeniť.

Ďalšie dôležité správy

KK33 Astana - Na snímke zľava katarský emir, šejk Tamim bin Hamad Al Thání a ruský prezident Vladimir Putin počas stretnutia na Konferencii o interakcii a opatreniach na budovanie dôvery v Ázii (CICA) 13. októbra 2022 v kazašskej Astane. FOTO TASR/AP
Russian President Vladimir Putin, right, gestures while speaking to the Emir of Qatar, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani on sidelines of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA) summit, in Astana, Kazakhstan, Thurs
Neprehliadnite

Katar sa vyhráža, že vyšetrovanie korupcie v europarlamente by mohlo ohroziť dohody na plyn