Pre ozšírenie nákazlivejšej mutácie koronavírusu už neplatí, že rizikovým kontaktom je stretnutie ľudí bez rúška na vzdialenosť menej ako dva metre po dobu 15 minút a viac. Ľudia sa môžu nakaziť aj za niekoľko sekúnd. ČTK to v rozhovore povedal bývalý minister zdravotníctva Roman Prymula.

Mutácie koronavírusu podľa exministra tiež znižujú účinnosť vakcín, už zaočkovaných ľudí tak bude možno potrebné preočkovať upravenou vakcínou.

Prymula povedal, že koronavírus aj po takmer roku, kedy sa v Česku šíri, odborníkov stále prekvapuje. Hoci o ňom mnohé vedia, prítomnosť nákazlivejšej mutácie ukazuje, že niektoré veci už neplatia. V Česku sa minimálne od začiatku decembra objavuje takzvaná britská mutácia, ktorá sa podľa odborníkov šíri asi o 40 percent rýchlejšie.

Roman Prymula
Neprehliadnite

Minister zdravotníctva Prymula dostal ochranku, prichádzajú mu vyhrážky

„To, že sme si mysleli, že nejaký kontakt do 15 minút, by nemal byť príliš rizikový, to už zďaleka tiež neplatí," povedal Prymula. Podľa neho sa ľudia môžu nakaziť aj za niekoľko sekúnd, ak budú spolu bez rúšok a niekto napríklad kýchne. Zároveň sa ale podľa Prymulu nedá jednoducho povedať, čo je v súčasnosti rizikový kontakt. Riziko ale zásadne znižuje to, ak ľudia majú rúško alebo respirátor. „Ukazuje sa, že bariérová ochrana pomocou rúšok má podstatne väčší význam, než sa na začiatku myslelo , "uviedol Prymula, ktorý je teraz poradcom premiéra Andreja Babiša (ANO).

Mutácie koronavírusu znižujú účinnosť vakcín proti chorobe Covid-19. Je možné, že vakcíny sa budú v budúcnosti upravovať a už zaočkovaných ľudí bude potrebné preočkovať, uviedol ďalej Prymula pre ČTK.

Dáta z Veľkej Británie podľa Prymulu ukazujú, že mutácia koronavírusu znižuje účinnosť vakcíny firmy Novavax, ktorá zatiaľ nebola registrovaná pre použitie v Európskej únii. „Tam, kde dominovala britská mutácia, vidíme, že účinnosť vakcíny, ktorá bola všeobecne na 89 percentách, sa znižuje o nejakých štyri päť percent," povedal Prymula.

Pre mutácie sa môže stať, že sa budú očkovacie látky podobne ako pri vakcínach na chrípku každoročne meniť. „Vakcína sa naozaj môže dostať do podoby, v ktorej bola vakcína chrípková, kedy si zmeny vyžadujú to, aby vakcína bola pripravovaná individuálne na každú sezónu. Môže sa stať, že to naozaj bude raz za rok, pretože mutácie vírusu budú tak rozsiahle, "uviedol Prymula.

Na snímke rakúska policajná kontrola na slovensko-rakúskom diaľničnom hraničnom priechode Petržalka-Berg, v Bratislave 11. januára 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Česi sprísňujú opatrenia pre vstup do krajiny, Slovensko zaradili do najrizikovejšej kategórie

Odborníci zatiaľ nevedia, akú dlhú ochranu budú jednotlivé vakcíny poskytovať. Takzvané inaktivované vakcíny, ktoré zatiaľ nie sú v Česku používané, môžu mať kratšiu ochranu a podľa Prymulu u nich bude nutné po šiestich mesiacoch preočkovanie. Inaktivované vakcíny používajú usmrtený vírus a teraz ich podľa článku Martiny Sittovej z Fakultnej nemocnice u svätej Anny v Brne vyvíjajú napríklad firmy Sinovac a Sinopharm. Naopak u génových vakcín, kam patria očkovacie látky firiem Pfizer / BioNTech a Moderna, zrejme nebude podľa Prymulu nutné preočkovanie skôr ako za dva roky.

Na začiatku by sme boli vďační, keby sme mali vakcínu, ktorá má účinnosť 60 percent. Avšak vo svetle toho, že jej bračekovia (vakcíny firiem Pfizer / BioNTech a Moderna) získali registráciu skôr a dáta ukazovali účinnosť medzi 90 a 95 percentami, tak toto číslo už úplne impresívne nie je, "poznamenal Prymula. Vakcína ale podľa neho je vhodná pre bežné použitie a potlačenie šírenia vírusu v populácii, pretože má dobrú účinnosť proti závažným formám ochorenia Covid-19.