Spravodajský server The Guardian prišiel so štúdiou, ktorá tvrdí, že veľa ľudí nad 60 rokov sa pri virtuálnych kontaktoch počas pandémie cítilo osamelejšie a vo väčších depresiách, ako keď neboli s nikým v žiadnom kontakte.
Počas koronavírusových lockdownov udržiavalo mnoho starších ľudí spojenie s rodinou a priateľmi prostredníctvom telefónu, videohovorov a ďalších foriem virtuálneho kontaktu. Spevácke zbory cez zoom, on-line čitateľské kluby, či virtuálne rozprávky pre deti, pomáhali mnohým ľuďom zahnať izoláciu.
Táto štúdia patrí medzi prvé, ktoré porovnávajú sociálne interakcie medzi domácnosťami a duševným pocitom pohody počas pandémie.
Vedci zistili, že mnoho starších ľudí cítilo v dôsledku prechodu na online spoločenské styky väčšiu samotu a dlhodobé psychické problémy ako tí, ktorí strávili pandémiu sami.
„Boli sme prekvapení, keď sme zistili, že starší ľudia, ktorí mali počas lockdownu len virtuálne kontakty, cítili väčšiu samotu a negatívne dopady na duševné zdravie ako starší ľudia, ktorí neboli vo vôbec žiadnom kontakte s ostatnými,“ povedal doktor Yang Hu z Lancasterskej univerzity, ktorý je spoluautorom štúdie.
„Čakali sme, že virtuálny kontakt bude lepší ako úplná izolácia, ale v prípade starších ľudí sa zdá, že to tak nie je,“ dodal.
Technológie sú stresujúce
Problémom podľa jeho slov je, že pre staršie osoby, ktoré nie sú zvyknuté pracovať s modernými technológiami, je prechod na ich používanie stresujúci. Ale dokonca aj tí, ktorí na technológie zvyknutí boli, často zistili, že ich nadmerné používanie počas izolácie je pre nich natoľko stresujúce, že im škodí viac ako keď sa budú vyrovnávať so samotou.
„Nadmerné vystavenie digitálnym prostriedkom komunikácie môže tiež spôsobiť vyhorenie. Výsledky štúdie sú veľmi konzistentné,“ dodal Hu, ktorý zhromaždil údaje od viac ako 5 000 ľudí starších ako 60 rokov vo Veľkej Británii a od takmer 1 400 osôb rovnakej vekovej kategórie v Spojených štátoch.
Virtuálne kontakty spôsobujú depresiu
„Virtuálne kontakty zhoršujú nielen pocit osamelosti, ale aj všeobecné duševné zdravie. Títo ľudia sú viac v depresii, sú viac izolovaní a cítia sa viac nešťastní v priamom dôsledku užívania virtuálneho kontaktu,“ povedal Hu.
Teraz je podľa neho potrebné klásť väčší dôraz na bezpečné osobné kontakty , keď prídu ďalšie mimoriadne situácie. A je tiež potrebné posilniť digitálne schopnosti starších vekových skupín.
„Musíme byť pripravení na možné podobné prípady v budúcnosti,“ povedal výskumník. „Musíme vybaviť starších ľudí digitálnymi schopnosťami, aby dokázali technológie používať, až sa nabudúce objaví podobná katastrofa ako bola táto.“
Závery štúdie víta riaditeľka charitatívnej skupiny Age UK Caroline Luisa. „Vieme, že virtuálne prostredie môže zhoršiť vedomie toho, že nemôžete byť osobne so svojimi blízkymi,“ povedala.
Zástupca riaditeľa Strediska pre lepšie starnutie Patrick Vernon povedal, že videl mnoho prípadov starších ľudí, ktorí technológie využívajú naozaj pozitívnym spôsobom, aby zostali v kontakte s ostatnými. „Ale tiež vieme, že dokonca aj tí, ktorí sú on-line, nemajú dostatok vedomostí a sebadôvery, aby používali internet takým spôsobom, ako by chceli,“ dodal.
„Náš vlastný prieskum zistil, že časť ľudí, ktorí boli offline, mali problém sa za pandémie spojiť s rodinou, priateľmi alebo susedmi,“ uviedol Vernon. „Ale aj tí, ktorí boli on-line, nám hovorili, že im technológia nevynahradí to, čo im chýba pri osobných spoločenských stykoch.“