Banky a správcovia aktív ako BlackRock, Wells Fargo a Neuberger Berman varujú, že Federálny rezervný systém pravdepodobne nezníži infláciu bez negatívneho dopadu na hospodársky rast, informuje agentúra Reuters.

Paul Christopher, vedúci globálnej investičnej stratégie vo Wells Fargo Investment Institute, hovorí, že dochádza k spomaleniu ekonomiky a očakávania výnosov z akciových titulov sú príliš vysoké.

Varovania sú v kontraste s náznakmi optimizmu na akciových trhoch.
Index S&P 500 zatiaľ v roku 2023 vyskočil o viac ako 4 percentá, technologický index Nasdaq 100 stúpol o viac ako 7 percent.

Správne odhadnutie ekonomiky je pre investorov kľúčové.

Podľa Truist Advisory Services majú akcie pri hospodárskom poklese tendenciu dosahovať slabú výkonnosť, pričom index S&P 500 klesol počas recesií od druhej svetovej vojny v priemere o 29 percent.

Investori tvrdia, že neustály rast pracovných miest spôsobuje, že je nepravdepodobné, že by sa už recesia začala.

Mnohí stratégovia sa sústreďujú na Federálny rezervný systém, poukazujúc na historický vývoj na trhoch, ktorý naznačuje, že rýchle zvyšovanie sadzieb centrálnej banky nakoniec prinúti zvýšiť nezamestnanosť a uvrhnúť ekonomiku do recesie.

Americká centrálna banka minulý rok zvýšila svoju referenčnú sadzbu na 4,25 percenta z nuly a všeobecne sa očakáva, že aj na najbližšom zasadnutí, 1. februára, dôjde k navýšeniu o ďalších 25 bázických bodov.

Politici predpokladajú, že kľúčová úroková sadzba sa tento rok dostane až na 5 až 5,25 percenta.

Investori očakávajú, že vrchol kľúčovej úrokovej sadzby bude pod piatimi percentami približne v polovici júna a potom klesne v druhej polovici roka.

Tento výhľad nezdieľajú stratégovia Bank of America, ktorí odporúčajú tie investičné pozície, ktoré ťažia z medvedieho trhu, pričom poznamenali, že cykly reštriktívnej menovej politiky Federálneho rezervného systému sú takmer výlučne spojené buď s recesiou alebo s finančnou nepohodou.

Charlie McElligott, výkonný riaditeľ pre stratégiu krížových aktív Nomura Securities, sa domnieva, že súčasný rast akcií je čiastočne spôsobený investormi, ktorí sa obávajú, že zmeškajú príležitosť dlhej investičnej pozície.

Neuberger Berman odhaduje, že index S&P 500 tento rok klesne až na 3 000 bodov, čo je pokles o takmer 25 percent zo súčasnej úrovne – keďže pretrvávajúca inflácia núti americkú centrálnu banku k agresívnejším krokom.

Raheel Siddiqui, vedúci výskumný analytik v divízii globálneho výskumu akcií Neuberger Berman, si myslí, že takýto pokles cien akcií je potrebný, aby sa neutralizoval efekt bohatstva, ktorý je zdrojom inflácie.

Samozrejme, veľa investorov berie prognózy bánk s rezervou.

Burns McKinney, manažér portfólia v NFJ Investment Group, poznamenal, že väčšina bánk nedokázala predpovedať inflačný nárast, ktorý prinútil Rezervný systém zvýšiť sadzby.

Ďalšie dôležité informácie