Banky v Londýne, Zürichu a New Yorku ukrývajú vo svojich trezoroch ruské zlato v hodnote miliárd dolárov, ktoré počas nedávnych mesiacov v reakcii na vojnu na Ukrajine potichu zmenilo majiteľa, píše agentúra Reuters.
Z údajov 11 západných investičných fondov vyplynulo, že z ich účtov bolo v období medzi júlom a novembrom odstránené ruské zlato v celkovej hodnote 2,2 miliardy dolárov.
Fondy skladujúce zlato sa v posledných mesiacoch zmenšili, keďže rastúce úrokové sadzby spôsobili odliv investícií zo zlata. V porovnaní so zlatom ostatných krajín je však to ruské odstraňované výrazne rýchlejším tempom. Niektoré fondy tvrdia, že už viac nechcú držať žiadne aktíva spájané s Ruskom.
Problematické tehličky
Dva zdroje z fondov obchodovaných na burze (ETF) disponujúcich stovkami ton zlata by radi odpredali zlato ruského pôvodu. Jeden z nich požiadal banky, ktorým platí za uchovávanie zlata, aby držali čo možno najmenej ruského zlata.
Mnohé ETF zverejňujú údaje o zlatých tehlách, ktoré vlastnia. To znamená, že investori vidia, či majú aj ruské zlato, keďže každá tehlička disponuje označením pôvodu.
„Niektorí klienti si kliknú na zoznam, vidia veľa Ruska a pýtajú sa, čo sa deje,“ ozrejmuje jeden zo zdrojov s tým, že je potom náročné im celú situáciu vysvetliť. Dodal, že fondy chcú, aby boli prekážky vstupu do fondu čo najnižšie a tak sa snažia eliminovať všetko, čo v investoroch vyvoláva pochybnosti o tom, že ide o ten správny produkt.
Keď Rusko spustilo inváziu na Ukrajinu, banky mesiace odolávali žiadostiam fondov o odstránenie ruského zlata, pretože sa obávali, že by predaj narušil trh.
A čo sankcie?
Fondy nemusia predávať ruské zlato vyprodukované pred 7. marcom 2022, keďže nie je predmetom západných sankcií uvalených voči Moskve. Musia tak však urobiť v prípade, že by patrilo osobe alebo spoločnosti na sankčnom zozname.
Sankcie zakazujú fondom získavať od Ruska nové zlato. Reuters pripomína, že krajina ťaží najviac zlata na svete – ročne zhruba 330 ton, ktoré majú pri súčasných cenách hodnotu 19 miliárd dolárov.
Niektoré banky zverejňujúce pôvod svojho zlata sa obávajú, že investori nebudú chcieť, aby držali ruské zlato. Tie, ktoré tento údaj nezverejňujú, sú pokojnejšie.
Odstránené ruské zlato je často prevedené na majiteľa na tom istom mieste, uzatvárajú bankári s tým, že niektoré pre silný dopyt putovalo aj do Ázie.