Východoslovenská vodárenská spoločnosť nebude pre Dlhopisový program garantovaných výnosov rozpredávať lukratívny majetok, prepúšťať zamestnancov, znižovať výdavky do obnovy vodárenskej infraštruktúry ani čerpať nové úvery slúžiace na výplatu kupónov z dlhopisov Voda spieva I.
Vyplýva to zo schváleného uznesenia Predstavenstva a Dozornej rady spoločnosti. Informovala o tom riaditeľka Klubu akcionárov Miroslava Hančaková.
Vedenie vodární tak podľa tlačovej správy vychádza v ústrety požiadavke viacerých primátorov a starostov miest a obcí, ktoré sú akcionármi spoločnosti, v rámci Revúckej výzvy.
„Počas prípravy dlhopisového programu sme sa veľmi dôsledne zaoberali otázkou, či bude spoločnosť schopná vyplácať kupón z dlhopisu Voda spieva I. vo výške šiestich percent. Bolo vykonaných viacero ekonomických analýz, okrem iného aj v spolupráci s PricewaterhouseCoopers advisory. Žiadna z uvedených analýz ako zdroj krytia výplaty dlhopisových kupónov nepredpokladá realizáciu opatrení uvedených v Revúckej výzve, teda predaj časti lukratívneho majetku, zníženie prevádzkových nákladov - napríklad prepúšťaním zamestnancov, zníženie kapitálových výdavkov smerujúcich do obnovy vodárenskej infraštruktúry či zvýšenie dlhovej služby spoločnosti prijatím nového úveru," uviedol Daniel Kratky, člen Predstavenstva a správnej rady Klubu akcionárov.
Revúcku výzvu podpísali primátori a starostovia miest Michalovce, Revúca či Sabinov a obcí Gočovo, Sedlice alebo Vlachovo. Sformulovali štyri základné princípy, v ktorých v súvislosti s dlhopisovým programom vodární žiadajú garancie ochrany vody a majetku a tiež to, aby výnosy z programu nespôsobili zvýšenie cien vodného a stočného.
Vyjadrili sa aj proti akémukoľvek predaju či privatizácii vodných zdrojov.
Akcionármi je viac ako 700 miest a obcí. Na viaceré riziká pre rozvoj i jej akcionárov v dlhopisovom programe vodární v januári upozornil Najvyšší kontrolný úrad. Vodárne následne deklarovali, že výplata výnosov z dlhopisov nebude mať za následok zvýšenie cien vodného a stočného. Odmietajú tiež obavy zo skrytej privatizácie.