V hlavnom meste sa na uliciach hromadí odpad, ktorý je provizórne posypaný prostriedkami, ktoré majú odradiť potkanov. Zápach je ale taký silný, že mnohí ľudia začali chodiť so zakrytým nosom a ústami. Vláda o probléme síce rokovala, ale riešenie neoznámila.

Zo skládky stúpa divná para

Hlavná skládka pre Bejrút a tiež pre väčšinu ďalších oblastí Libanonu je v horskom mestečku Náama, ktoré leží juhovýchodne od Bejrútu. Pri vjazde na skládku už niekoľko dní hliadkujú obyvatelia blízkych dedín a oznámili, že neodídu, pokiaľ vláda skládku neuzavrie.

„V Bejrúte pretekajú smetiaky len štyri alebo päť dní a ľudia už toho majú dosť. My tu znášame odpadky už 17 rokov, nemôžeme kvôli smradu vetrať. Pozval som k sebe ministrov, aby mi povedali, či by niečo podobného zniesli,“ povedal agentúre AFP Júsuf Halabí, ktorý býva v neďalekej dedine Aramún a patrí k ľuďom, ktorí zablokovali vjazd na skládku.

Raghída Halabíová z ďalšej dediny povedala, že sa zo skládky uvoľňuje para, ktorá má vplyv na zdravie obyvateľov. V oblasti je údajne vysoký výskyt rakoviny, kožných aj dýchacích ochorení.

Ochromený systém bez prezidenta

Skládka bola v pôvabnom horskom údolí otvorená v roku 1997 s tým, že bude slúžiť pre hlavné mesto a niekoľko ďalších oblastí iba niekoľko rokov, až kým sa nenájde riešenie pre celý Libanon.

Pôvodná kapacita počítala s dvoma miliónmi ton odpadkov, v súčasnosti je v nej už 15 miliónov ton. Občania sa snažili vynútiť si podobnou akciou uzatvorenie skládky už v minulom roku a protest ukončili, keď im vláda sľúbila, že problém bude do 17. júla tohto roka vyriešený. V ten deň vypršala vládna zmluva s firmou, ktorá zabezpečovala odpratávanie odpadu, a vláda zatiaľ neohlásila, či zmluvu predĺži.

Odborníci tvrdia, že Libanon potrebuje nielen novú skládku, ale taktiež triedenie a výkonnú recykláciu odpadu. Libanonský politický systém je dlhodobou ochromený, krajina nemá od minuloročného mája prezidenta, pretože parlament nie je schopný ho zvoliť.

Ministerstvo životného prostredia zatiaľ vydalo pokyn, aby sa o odpad postarali jednotlivé obce. Podľa expertov tak vzniknú čierne skládky. Mnohí už začali svoj netriedený odpad spaľovať doma.