Minister školstva Juraj Draxler pozastavil akreditáciu Paneurópskej vysokej školy v programe právo v máji tohto roku. Akreditačná komisia na základe opakovaných podnetov zistila, že fakulta uskutočňuje študijný program za iných podmienok, za akých jej bol akreditovaný.
Študijný program poskytovali na miestach, ktoré neboli predmetom akreditácie a za iných podmienok, ako im to povolila akreditačná komisia. Problémom boli predovšetkým pobočky v Česku. Svoje pobočky škola formálne viedla ako konzultačné centrá - v Prahe, Ostrave, Brne a Žiline. Obsah študijného programu mal byť navyše pozmenený a uskutočňovali ho inak, než bol akreditovaný.
„Píšem, že som bývalou študentkou PEVŠP, a preto poznám jej dobré aj zlé stránky. Nikdy sa mi však nestalo napríklad to, aby som si musela ísť dať zapísať známku do podniku Trafená hus, kde okolo obeda profesorská obec popíja, ako sa to študentom nemenovanej právnickej fakulty stávalo bežne," obhajovala na blogu školu jej absolventka Alexandra Macúchová.
Škola, na ktorej študuje vo všetkých troch stupňoch spolu vyše dve tisícky študentov, ministerstvo školstva zažalovala 22. júna o preskúmanie zákonnosti rozhodnutí rezortu a súd jej vyhovel. „Pozastavenie akreditácie Fakulty práva PEVŠ bolo podľa názoru školy nezákonné. Paneurópska vysoká škola podala žalobu o preskúmanie zákonnosti rozhodnutí ministra školstva, vedy výskumu a športu," tvrdí vysoká škola.
Krajský súd v Bratislave v stredu rozhodol „o povolení odkladu vykonateľnosti rozhodnutí ministra“ až do doby právoplatnosti rozhodnutia.
„Argumentovali sme, že odklad je jediným možným riešením, aby sme zachránili túto fakultu, školu pred negatívnymi dôsledkami, ktoré mohli nastať s vydanými rozhodnutiami ministra školstva," povedal na tlačovej konferencii dekan Jaroslav Ivor. Škola v žalobe argumentovala tým, že rezort školstva nekonkretizoval, čo mala škola porušiť. Minister sa podľa dekana len odvolával na nedostatky Akreditačnej komisie, ale neuviedol ani jeden konkrétny nedostatok. Škole sa nepáčilo okrem formálnych nedostatkov aj to, že na rozhodnutie nemala žiaden vplyv a nikto z ministerstva si jej reakciu nevyžiadal. Inými slovami minister mal rozhodnúť o osude fakulty bez toho, aby jej dal možnosť reagovať.
Od dnešného dňa 2. júla tak môže škola znova prijímať uchádzačov o štúdium do 1. ročníka bakalárskeho a 1. ročníka magisterského štúdia v dennej i externej forme. Malo by ísť o 175 žiakov do prvého ročníka bakalárskeho stupňa a 360 študentov, ktorí skončili alebo skončia (asi 180 študentov má v auguste opravné skúšky) bakalársky stupeň a chceli by pokračovať na magisterskom stupni.
„Rozhodnutia ministra školstva sú síce na svete, ale Krajský súd uložil ich vykonateľnosť. Vrátili sme sa teda k pôvodnému stavu a priznané práva či už pri stupni bakalárskom, magisterskom a doktorandskom ostávajú zachované," vysvetlil J. Ivor. Treba korektne dodať, že súd ešte nerozhodol a v merite veci bude ešte rozhodovať či bolo alebo neboli rozhodnutia nezákonné.
Podať prípad na súd bolo nešťastné rozhodnutie
„Rozhodnutie Paneurópskej vysokej školy obrátiť sa na súd vnímam ako veľmi nešťastné a nepremyslené – ako snahu vyhnúť sa zodpovednosti za svoje činy,“ povedal minister Juraj Draxler. Vysvetlil, že týmto vedenie vysokej školy ohrozuje budúcnosť študentov, ktorí chcú nastúpiť do prvého ročníka bakalárskeho stupňa a ktorí by chceli pokračovať na magisterskom stupni štúdia.
Minister podľa vlastných slov rozhodol v súlade s vyjadrením Akreditačnej komisie a nevzniesol žiadne nové pripomienky. Rezort poslalo výhrady školy na opätovné preskúmanie Akreditačnej komisii a tá dvojnásobne potvrdila svoje vyjadrenie. J. Draxler vysvetlil, že nedostatky, ktoré komisia vyčítala vysokej škole, boli uvedené v hodnotiacej správe Akreditačnej komisie, boli tiež uvedené v opätovnom vyjadrení, v zápisniciach a takmer všetky dokumenty sú voľne dostupné na webe komisie.
K absolventom Paneurópskej vysokej školy mala výhrady aj Česká advokátska komora, ktorá ich nebrala za koncipientov a nechcela pustiť k advokátskym skúškam. „Nechceme študentom vytvárať prekážky v uplatnení, ale u niektorých škôl máme pochybnosti o kvalite výučby, vadí nám tiež, že pobočky nemajú akreditáciu k výučbe českého práva,“ upozorňuje Iva Chaloupková, hovorkyňa České advokátskej komory.
Paneurópska vysoká škola vznikla pred desiatimi rokmi. Pôvodný názov bol Bratislavská vysoká škola práva. Okrem práva má aj fakulty ekonómie, masmédií, informatiky a psychológie. Zakladateľom a spolumajiteľom bol Ján Čarnogurský. Až do roku 2014 patrila Rusom, napísal denník SME. V roku 2014 ju kúpili Český holding ovládaný miliardárom Miroslavom Kurkom. Tento rok škola odovzdala spisy na novú akreditáciu.