Právnici Európskej únie pri prvom vypočutí na bruselskom súde v spore s firmou AstraZeneca vzniesli požiadavku na okamžité dodanie vakcíny z britských tovární spoločnosti. Európska komisia v pondelok zažalovala britsko-švédsku firmu za nedodržanie zmluvy na dodávku vakcín proti Covidu-19. Týmto krokom chce zabezpečiť rýchlejší prísun vakcín do členských krajín. AstraZeneca ale trvá na tom, že znížením dodávok vakcín zmluvu neporušuje.

Požadujeme dodávky do konca júna a tiež žiadame, aby boli s okamžitou účinnosťou používané všetky továrne uvedené v zmluve," povedal pred súdom právnik zastupujúci EÚ Rafael Jafferali.

„Zmluva vymenováva rad tovární, ktoré mala AstraZeneca využiť, a do dneška ich AstraZeneca v rozpore so zmluvou nevyužíva," dodal Jafferali. Právny zástupca firmy tvrdil opak: „Neexistuje žiadna povinnosť používať tieto továrne," povedal Hakim Boularbah.

KK15 Drážďany - Na archívnej snímke z 20. marca 2021 pracovník očkovacieho centra drží v ruke ampulku s vakcínou proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti Astrazeneca v Drážďanoch. Európska agentúra pre lieky (EMA) v stredu 7. apríla 2021 uviedla, že tvorba krvných zrazenín by mala byť uvedená ako
Neprehliadnite

AstraZeneca reaguje: Žaloba EÚ za dodávky vakcíny nemá skutkovú podstatu

Problémy s dodávkami preparátu od AstraZenecy boli od začiatku roka hlavnou príčinou pomalého rozjazdu očkovania v krajinách EÚ. Firma v prvom štvrťroku dodala štátom zhruba 30 miliónov dávok, sľúbila avšak takmer štyrikrát toľko. Od apríla do júna potom plánuje doručiť 70 miliónov namiesto očakávaných 180.

Spoločnosť tvrdí, že nemá dosť výrobných kapacít a najprv musia naplniť podmienky kontraktu s Britániou, ktorý Londýn uzavrel skôr ako Brusel. Komisia však s vysvetleniami nie je spokojná.

V zmluve medzi EÚ a AstraZenecou sú uvedené štyri závody vyrábajúce vakcíny, dva z nich v Británii. Firma do EÚ dodala preparáty vyrábané v závodoch v Belgicku a Holandsku, ale nevyvážala do krajín EÚ žiadne vakcíny vyrobenej v britských závodoch, ktoré prevádzkujú spoločnosti Oxford Biomedica a Cobra Biologics. Z kontraktu tiež vyplýva, že závod firmy Catalent v USA, vyrábajúci tiež vakcínu AstraZeneca, môže slúžiť ako podporný dodávateľ látky.

KK18 Ebersberg - Na archívnej snímke z 22. marca 2021 zdravotník ukazuje ampulku s vakcínou proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti AstraZeneca vo vakcinačnom centre v Ebersbergu. Britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) rozhodol, že ľuďom mladším ako 30 rokov budú v Británii pri očkovaní proti koronavírusu ponúkané aj iné vakcíny ako látka od firmy AstraZeneca, ak to bude možné. Predstavitelia MHRA to oznámili v stredu 7. apríla 2021 na tlačovej konferencii, informovala sp
Neprehliadnite

Taliansko začne testovať kombináciu vakcíny AstraZeneca s inými očkovacími látkami

AstraZeneca podľa informácií Reuters ospravedlňuje neuskutočnenia dodávok z Británie poukazujúc na dohody, ktoré jej bránia vakcínu vyvážať. Ani Spojené štáty teraz nechcú tento preparát vyvážať do Európy. EÚ naopak blokuje vývoz očkovacej látky vyrábanej v Holandsku v závode, ktorý prevádzkuje firma Halix spolupracujúci s AstraZenecou.

Právne bitka medzi EÚ a AstraZenecou bude pokračovať 26. mája, na kedy je plánované vlastné súdne prerokovanie sporu. EÚ chce, aby bol rozsudok vynesený do konca júna.