Náhla zmena akéhokoľvek ustanovenia na základe nespokojnosti časti verejnosti a politikov je nielen nesystémová, ale i nespôsobilá priniesť do trestnej politiky a následnej aplikačnej praxe niečo dobré. V súvislosti s diskusiou o úprave, resp. odňatí právomoci generálneho prokurátora zrušiť obvinenie to uviedli signatári výzvy Právnici spolu za právny štát.

Mienia, že zachovanie oprávnenia generálneho prokurátora SR v zmysle paragrafu 363 Trestného poriadku je nevyhnutné na to, aby bolo možné reagovať na podstatné porušenia zákona, ktoré sa vyskytnú v rozhodovacej činnosti orgánov prípravného konania.

„Prokurátor ako 'pán prípravného konania' je povinný reagovať na prípadné zásadné porušenia zákona, ktoré nastali v prípravnom konaní, a nemal by takéto pochybenia prenášať na súd, keďže ten často nemá kompetenciu ich napraviť,“ dodávajú za signatárov výzvy Marica Pirošíková, Peter Šamko a Marcela Kosová, podpísaní pod tlačovým vyhlásením.

Proti porušovaniu princípu právneho štátu

Pripomenuli, že vyše 400 signatárov výzvy slovenských právnikov proti porušovaniu princípov právneho štátu v SR už v januári upozorňovalo na nadužívanie inštitútu kajúcnika v niektorých trestných konaniach a na to, že výpovede kajúcnikov sa neverifikujú inými dôkazmi.

„Z uznesenia Generálneho prokurátora SR vo veci Vladimíra Pčolinského vyplýva, že tieto obavy signatárov sa ukázali ako opodstatnené,“ upozornili. Rozhodnutie generálneho prokurátora v kauze vnímajú ako konanie na strane zákonnosti. Zdôraznili zároveň, že generálny prokurátor v rozhodnutí neuložil vyšetrovateľovi či prokurátorovi negatívny pokyn, aby určité osoby zákonným spôsobom nestíhali.

Úpravou spornej časti Trestného poriadku, vďaka ktorej môže generálny prokurátor zrušiť rozhodnutie v prípravnom konaní, sa bude zaoberať pracovná skupina. Tvoriť ju majú zástupcovia koaličných strán, ako aj odborníci na trestné právo. Dohodli sa na tom lídri na štvrtkovej (2. 9.) koaličnej rade. Návrhy na zmeny by mala pracovná skupina priniesť už na najbližšiu koaličnú radu, ktorá má byť v pondelok (6. 9.). Úpravy by sa mali pripraviť na základe programového vyhlásenia vlády.

Z generálneho prokurátora štatista?

Paragraf využila GP SR pri zrušení obvinení voči exriaditeľovi Slovenskej informačnej služby Vladimírovi Pčolinskému. Šéf prokurátorov Maroš Žilinka reagoval, že ak nebude mať generálny prokurátor možnosť zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, stane sa z neho štatista. Generálny prokurátor musí mať podľa neho právo rozhodnúť, ak došlo k porušeniu zákona.

K problému sa vyjadrila aj Slovenská advokátska komora. „V právnom štáte je neakceptovateľné uvažovať o zmene právnej normy iba z dôvodu zákonného, ale nepopulárneho rozhodnutia. Zmena akéhokoľvek právneho inštitútu motivovaná aktuálnou reakciou verejnosti na individuálne rozhodnutie je v rozpore s ústavným princípom predvídateľnosti a stability právneho poriadku,“ uviedla komora.

Ako ďalej konštatuje advokátska komora, „zmeny zákona len kvôli konkrétnych kauzám aj historicky vždy vniesli pachuť zneužívania moci na politické ciele, čo v 21. storočí v Európskej únii nemôžeme dopustiť. Demokraticky zvolené inštitúcie, ktoré majú ústavné kompetencie a každý verejný činiteľ alebo politický predstaviteľ, musia ísť príkladom pri rešpektovaní ústavy a ústavných práv, osobitne ak ide o otázku osobnej slobody a trestnej politiky štátu.“

Podľa komory „znižovanie dôveryhodnosti jednotlivých ústavných inštitúcií a ich predstaviteľov len preto, že plnením svojich zákonných povinností nenapĺňajú politické predstavy a očakávania, je neakceptovateľné. Takýmto prístupom sa prehlbuje dezilúzia občanov a ich dôvera v inštitúcie ako také.“

Maroš Žilinka
Neprehliadnite

Žilinka sa ohradil voči politikom. Odmieta, že by mal zariadiť zrušenie obvinenia Pčolinskému