Americká agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) v utorok informovala, že zamietla žiadosť popredného vývozcu skvapalneného zemného plynu (LNG) Cheniere Energy Inc o výnimku z pravidla o nebezpečnom znečisťovaní pre turbíny, ktoré využíva v svojich dvoch termináloch na pobreží Mexického zálivu.
Podľa agentúry Reuters toto zamietnutie vzbudzuje otázku toho, či bude táto spoločnosť so sídlom v Texase musieť znížiť dovozy LNG, aby mohla v rámci svojich prevádzok namontovať nové zariadenia na kontrolu znečistenia. Načasovanie by nebolo najlepšie, pretože Európa sa spolieha na zvýšené dodávky LNG z Ameriky, ktoré majú kontinentu pomôcť zvrátiť škody napáchané ruskou odstávkou dovozov plynu.
„Aj keď EPA zamietla žiadosť Cheniere o špeciálnu podkategóriu, aby dodržala pravidlo o turbínach, agentúra s nimi a inými spoločnosťami bude aj naďalej pracovať podľa potreby s cieľom zaistiť, že spĺňajú záväzky Zákona o čistom ovzduší,“ reagoval v emaile hovorca EPA Tim Carroll.
So zamietnutím zásadne nesúhlasí
Majitelia a prevádzkovatelia plynových turbín museli do 5. septembra zaistiť súlad s vnútroštátnymi emisnými normami pre nebezpečné látky znečisťujúce ovzdušie (NESHAP), ktoré administratíva amerického prezidenta Joe Bidena uviedla do činnosti po 18-ročnom odklade.
Pravidlo obmedzuje emisie známych rakovinotvorných látok, akými sú formaldehyd či benzén, zo stacionárnych spaľovacích turbín. Tie sa využívajú v zariadeniach spracovávajúcich LNG.
Cheniere požiadala Bidenovu administratívu o výnimku z NESHAP limitov pre špeciálny druh turbíny, ktorý namontovala do svojich terminálov LNG. Argumentovala podľa Reuters tým, že ak by EPA žiadosť zamietla, tak by na dlhší čas došlo k zníženiu dodávok od tohto popredného amerického vývozcu, čo by zároveň ohrozilo snahy USA o zvýšenie dodávok do Európy.
Podľa EPA bola spoločnosť Cheniere jedinou spoločnosťou, ktorá o takúto výnimku požiadala.
Hovorca spoločnosti Cheniere Eben Burnham-Snyder objasnil, že zatiaľ čo jeho firma „zásadne nesúhlasí“ s rozhodnutím EPA, tak bude s federálnymi regulačnými orgánmi a vládou pracovať na riešeniach, ktoré by zaručili súlad.