Paragraf 363 Trestného poriadku už nejakú dobu vzbudzuje vášne. Spôsob aplikovania ustanovenia paragrafu 363 Trestného poriadku kritizovali aj prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry.
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa v relácii Braňo Závodský Naživo opätovne vyjadril, že v prípade paragrafu 363 sa v kauzách, v ktorých figurujú vplyvné osoby spoločenského a podnikateľského prostredia uplatňujú iné pravidlá než v tých, ktoré sa týkajú osôb bez takéhoto vplyvu a postavenia.
„Paragraf 363 bol uplatnený v niektorých prípadoch, kde boli zrušené uznesenia o vznesení obvinenia vo veciach, ktoré boli väzobnými a kde súdy rozhodovali o dôvodnosti vedeného trestného stíhania, čo je taká prvá materiálna podmienka na vzatie do väzby. Následne ale rozhodol generálny prokurátor tak, že tam dôvodne nebolo vedené trestné stíhanie a dôkazov je málo,“ uviedol D. Lipšic v relácii rádia Expres.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka to vysvetľuje tým, že súdy majú iný štandard prieskumu dôvodnosti trestného stíhania, ako má on. To však podľa D. Lipšica nezodpovedá ani trestnému poriadku, ani praxi.
Špeciálny prokurátor spomenul prípady, v ktorých rozhodlo 15 sudcov o dôvodnosti vedeného trestného stíhania a napriek tomu bolo vznesené obvinenie zrušené.
„Nie je v poriadku, keď sú v právnom štáte takýmto spôsobom, s nejakou mierou pravidelnosti, v rozpore rozhodnutia generálnej prokuratúry s rozhodnutiami Najvyššieho súdu SR,“ pokračoval špeciálny prokurátor D. Lipšic.
Rozhodnutie súdu je ťažké predvídať
Prezidentka Zuzana Čaputová už oznámila, že na Ústavný súd SR podá návrh na začatie konania o súlade paragrafu 363 s ústavou a medzinárodnými dohovormi.
K jej návrhu sa však D. Lipšic vyjadrovať nechcel. Uviedol, že ho zatiaľ nečítal. Zároveň by však podľa neho bolo veľmi ťažké predvídať, ako Ústavný súd SR rozhodne.
Pravidlá majú platiť pre každého rovnako
Generálny prokurátor M. Žilinka argumentuje tým, že sa paragraf 363 používa stále menej. Špeciálny prokurátor D. Lipšic však opätovne poukazuje na odlišnosť pravidiel.
„Jeden a ten istý procesný postup, ktorý nám je vytknutý v profilovej kauze, ktorá sa týka vplyvnej osoby, nám je aprobovaný a odsúhlasený generálnou prokuratúrou v nejakej neznámej kauze, ktorá sa týka napríklad drogovej zločineckej skupiny,“ objasnil D. Lipšic.
Ako príklad uvádza profilovú kauzu, v ktorej im bolo vytknuté, že po začatí trestného stíhania vo veci, boli podozrivé osoby vypočuté v procesnom postavení svedkov, bez toho, aby mali dočasne odložené vznesenie obvinenia.
„Po začatí trestného stíhania vo veci nemáme inú možnosť, len vypočúvať aj podozrivé osoby v procesnom postavení svedkov. Je to dlhotrvajúci stav a dlhotrvajúca stabilizovaná prax, ktorá je aprobovaná aj Najvyšším súdom SR,“ opisuje D. Lipšic, podľa ktorého je absurdné, aby generálna prokuratúra vyčítala postup, ktorý je v rámci vyšetrovania dlhé roky zaužívaný a iný možný nie je. Podľa špeciálneho prokurátora ide o jediný postup, ktorý predpokladá trestný poriadok.
„Pokiaľ generálna prokuratúra povie, že istý postup je v jednom prípade nezákonný, ako môže byť v druhom prípade zákonný. Pravidlá by mali platiť pre každého rovnako, či to je osoba ktorá je vplyvná, bohatá, úspešná alebo je to Ferko Mrkvička z ulice. A to je problém. Kvôli tomu sme už na to museli reagovať," vysvetlil špeciálny prokurátor D. Lipšic.