Pravidlá Európskej únie (EÚ), ktoré sa týkajú firiem z oblasti finančných technológií, je potrebné aktualizovať. A poučiť sa pritom z kolapsu nemeckej platobnej spoločnosti Wirecard. Uviedol to v stredu Európsky úrad pre cenné papiere a trhy (ESMA).
ESMA vlani v novembri vo svojej správe o prípade spoločnosti Wirecard a jej účtovnom škandále, najväčšom v Nemecku, napísal, že sa vyskytli nedostatky pri spolupráci nemeckých úradov pre finančný dohľad a audit. ,,ESMA sa domnieva, že prípad Wirecard opäť ukázal, že včasné a účinné presadzovanie finančných informácií je prvoradé na zabezpečenie ochrany investorov a dôvery v kapitálové trhy," uviedol predseda ESMA Steven Maijoor v liste šéfke finančných služieb Európskej únie Mairead McGuinnessovej.
Európsky úrad v liste navrhol reformy na odstránenie prekážok, ktoré bránia regulačným úradom zdieľať dôverné informácie o spoločnostiach. A chce tiež, aby bolo jasné, ktorý úrad je zodpovedný za ich presadzovanie. Pravidlá transparentnosti sú súčasťou práva EÚ, ale ich zavádzanie sa v jednotlivých členských štátoch bloku líši, uvádza sa v správe. ,,V niektorých krajinách existujú doložky o dôvernosti, ktoré bránia efektívnej a včasnej výmene informácií," poznamenal ESMA.
Prechod Jaguar Land Roveru na e-mobilitu môže bolieť viac, ako sa zdalo
Chce preto pravidlá, ktoré umožnia výmenu informácií o firme medzi regulačnými úradmi pre účtovníctvo, audit, bankovníctvo a boj proti praniu špinavých peňazí. ESMA pritom naznačil, že Únia by potrebovala prísne pravidlá v štýle USA, ktoré od riaditeľov firiem vyžadujú, aby osobne potvrdili zverejnené finančné informácie.
Európsky úrad podporuje úsilie EÚ o posilnenie pravidiel riadenia a auditu v bloku, najmä pokiaľ ide o ,,efektívnosť kontrol". Zásadné zmeny pravidiel EÚ si pravdepodobne vyžiadajú súhlas štátov EÚ a Európskeho parlamentu.