Pravidelný pohyb pomáha v prevencii rôznych ochorení. Priaznivo ovplyvňuje aj duševné zdravie ľudí. Vhodnou formou fyzickej aktivity je aj rýchla chôdza. Poukázal na to Úrad verejného zdravotníctva SR.

„Rýchlu chôdzu mnohí podceňujú a nevnímajú ju ako štandardnú formu cvičenia. Dokáže pritom účinne pomôcť vybudovať si vytrvalosť, spáliť nadbytočné kalórie a napomáha správnej činnosti srdca a ciev,“ priblížil na sociálnej sieti.

Chôdza je podľa odborníkov prirodzeným a účinným spôsobom aktívnejšieho života. „Na to, aby ste začali pracovať na svojej kondícii nepotrebujete žiadne špeciálne náradie či výbavu - postačia topánky, v ktorých sa cítite pohodlne, poskytujú nohe oporu a nerobia vám otlaky,“ doplnili.

Zdravotný prínos má podľa ÚVZ už každodenná tridsaťminútová prechádzka. „Ľudia, ktorí spočiatku nedokážu súvisle prechodiť celú polhodinu môžu začať kráčať v kratších blokoch - napríklad v priebehu dňa postupne absolvujú tri desaťminútové svižné prechádzky,“ poznamenal.

Chôdzu treba podľa neho zaradiť do každodennej rutiny. Odporučil ľuďom používanie schodov namiesto výťahov či pravidelné prechádzky s priateľmi alebo rodinou. „Vystúpte z hromadnej dopravy o niečo skôr a prejdite sa. Zaparkujte auto ďalej od cieľovej destinácie, krátku trasu absolvujte výlučne peši,“ apeloval.

Ďalšie dôležité správy

PK 16 archív Drážďany - Na archívnej snímke z 20. marca 2020 dieťa sa hrá na mobilnom telefóne a zároveň komunikuje cez videohovor na ďalšom v Drážďanoch. Európsky trh so smartfónmi klesol v 1. štvrťroku 2022 o 12 %, pričom zaznamenal najnižší predaj v tomto období za takmer desať rokov. Uvádza sa to v správe spoločnosti Counterpoint Research zo stredy 15. júna 2022. FOTO TASR/DPA

ARCHIV - 20.03.2020, Sachsen;Baden-Württemberg, Dresden: Ein Junge spielt ein Videospiel auf seinem Smartphone und
Neprehliadnite

Experti poukazujú na zhoršené duševné zdravie detí. Tie na smartfónoch trávia čoraz viac času