Celkovo prepracované 21.10.2011 o 18:34 o prehľad právomocí poverenej vlády

Kabinet Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) bude môcť pracovať až do marcových predčasných volieb, ale len s niektorými právomocami. Stredopravé strany a opozičný Smer-SD sa po rokovaniach plných zvratov nakoniec dohodli na novele ústavy, ktorá umožní prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi vládu po odvolaní poveriť ďalším riadením. Kabinet bude môcť rokovať o návrhoch zákonov či nariadení alebo vyslaní vojsk do zahraničia, ale nie o zásadných otázkach zahraničnej a vnútornej politiky. V prípadoch, ktoré nie sú v ústave riešené, bude vláda na svoje konanie potrebovať súhlas prezidenta. Príkladom je využívanie rezervy vlády.

Zmenu ústavy parlament odobril v extrémne rýchlom čase, medzi prvým čítaním a definitívnym schválením neuplynula ani trištvrtehodina. Za hlasovalo 139 poslancov. Kvôli novele sa dnes narýchlo mimoriadne zišli aj ministri. Oproti pôvodnému návrhu nakoniec zákonodarcovia ponechali vláde možnosť rozhodovať o odvolávaní a vymenovaní štátnych funkcionárov, ale len so súhlasom hlavy štátu. Môžu sa tiež zaoberať medzinárodnými zmluvami prinesenými prezidentom.

Ako presne bude ďalšie vládnutie štvorice SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd do volieb vyzerať, nie je zatiaľ jasné, podobný stav ešte Slovensko od svojho vzniku nezažilo. "Žiadna privatizácia, žiadne veľké zákony, ktoré by menili systémy daní, odvodov," vyhlásil dnes šéf Smeru-SD Robert Fico, podľa ktorého má byť úlohou dočasnej vlády iba "kúriť a svietiť". Privatizácie a daňovo-odvodovej reformy sa kabinet medzičasom skutočne zriekol, na druhej strane dnes hlasmi vládnych poslancov prešiel zákon rušiaci poplatky pre rozhlas a televíziu.

Politici dnes u prezidenta absolvovali ďalšie kolo rozhovorov o riešení patovej situácie. Ivan Gašparovič im hrozil, že ak sa do konca budúceho týždňa nedohodnú, rozhodne on sám. Prezident môže vymenovať premiéra bez ohľadu na väčšinu v parlamente, aj takáto vláda by však podľa súčasného znenia ústavy musela predložiť program a žiadať o dôveru.

Ak by poslanci ústavu nezmenili, prezident by mal kabinet I. Radičovej odvolať, keďže nezískal dôveru v parlamente a neskôr vymenovať novú vládu. Tá by mala do parlamentu predložiť program a žiadať o dôveru, hoci do volieb zostáva len necelých päť mesiacov. Na zmenu ústavy bolo potrebných 90 hlasov, musel ju teda podporiť aj Smer-SD.

Nová vláda by bola bez Radičovej

Plány na pokračovanie vlády stredopravých strán až do marcových predčasných volieb sa dnes najprv výrazne skomplikovali. Smer-SD ohlásil, že podporí len takú novelu ústavy, ktorá síce umožní kabinetu dovládnuť, ale iba s obmedzeným mandátom. A premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) oznámila, že nechce stáť na čele nového kabinetu, ak by musel znovu žiadať o dôveru v parlamente.

"Pokiaľ sa bývalí koaliční partneri dohodli na možnosti postupovať ďalej do 10. marca a pokiaľ nebude podpora zmeny ústavného zákona, potom je jediná možnosť, a to vymenovanie novej vlády. Ale mne ako osobe, ktorá som vládu viedla, NR SR vyslovila nedôveru, teda považujem za vylúčené a absurdné, aby som pred ňu predstupovala," vyhlásila I. Radičová. Dodala, že toto stanovisko nezmení za žiadnych okolností.

Premiérka má problém aj s úpravou ústavy. "Ústava sa nemá meniť vtedy, keď je to horúci problém. Má sa meniť systémovo. Je to najvyšší zákon a zmeny by mali byť prediskutované a pripravené a nie preto, že sa niečo nedá vyriešiť, tak ideme plátať," poznamenala.

Matovič si dal podmienky

Pozornosť dnes vyvolali aj Obyčajní ľudia. „Z médií som sa dozvedel, že štyri strany sa dohodli na tom, že vzniká nejaká nová koalícia a v parlamente má 79 hlasov. Nech rátam ako rátam, tak stále má len 75 a tie štyri hlasy mi tam chýbajú,“ povedal dnes novinárom Igor Matovič. Doplnil, že jeho skupina by si vedela predstaviť podporu koalície, ak sa dohodne ďalšie zmrazenie platov ústavným činiteľom a politické strany zaplatia 10 miliónov eur za predčasné voľby. Týmito istými požiadavkami včera podmienil podporu rozpočtu. Bez I. Matoviča by mali SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd len 75 poslancov zo 150, na vyslovenie dôvery potrebujú 76.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár reagoval, že problém by mala riešiť SaS. "To, čo sme podpísali včera, tak tam je, že poslanci SaS sú za. A tých je 21 a nie 18," poznamenal. Traja zo štyroch Obyčajných ľudí sú totiž stále členmi poslaneckého klubu liberálov, nezávislým zákonodarcom je len ich líder I. Matovič.

Koalícii sa dnes celkom nedarilo ani s hlasovaním. Včera sa strany dohodli, že výmenou za spoluprácu SaS podporia jej návrhy na obmedzenie imunity poslancom či zrušenie poplatkov za rozhlas a televíziu. Zákon rušiaci poplatky dnes parlament schválil, nepodarilo sa však zvoliť Jozefa Kollára zo SaS za podpredsedu parlamentu. Chýbal mu jeden hlas.

O čom poverená vláda bude môcť rozhodovať:

  • o návrhoch zákonov
  • o nariadeniach vlády
  • o návrhoch štátneho rozpočtu a štátneho záverečného účtu
  • o medzinárodných zmluvách prinesených prezidentom (doplnené v druhom čítaní, v pôvodnom návrhu nefigurovalo)
  • o vymenúvaní a odvolávaní štátnych funkcionárov len so súhlasom prezidenta (doplnené v druhom čítaní, v pôvodnom návrhu nefigurovalo)
  • o návrhu na vyhlásenie vojnového, výnimočného alebo núdzového stavu
  • o vyslaní vojsk do zahraničia alebo pobyte vojsk na slovenskom území
  • ďalšie veci ustanovené v zákonoch len so súhlasom prezidenta

O čom poverená vláda nebude môcť rozhodovať:

  • o programe vlády a jeho plnení
  • o zásadných opatreniach na zabezpečenie hospodárskej a sociálnej politiky
  • o súhlase s prenesením dojednávania medzinárodných zmlúv na členov kabinetu
  • o zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky
  • o podaní návrhu zákona na verejnú diskusiu
  • o žiadosti na vyslovenie dôvery v parlamente

Prameň: schválené znenie návrhu ústavného zákona v Národnej rade SR

Viac článkov o páde vlády Ivety Radičovej a súvisiacich okolnostiach

Ilustračné foto na titulke - SITA / Diana Černáková