Parlament dnes schválil s jeden a polročným meškaním energetické zákony, ktorými Slovensko preberá ustanovenia takzvaného tretieho liberalizačného balíčka. Ten naordinovala členským krajinám Európska únia (EÚ) s cieľom podporiť fungovanie trhu s elektrinou a plynom, zlepšiť ochranu práv spotrebiteľov a posilniť právomoci a nezávislosť regulačných orgánov.

Novinky do sektoru energetiky prinášajú zákony o energetike a regulácii v sieťových odvetviach, ktoré predložilo ministerstvo hospodárstva. Legislatívu nariadenú Bruselom mali členské štáty pôvodne prevziať do marca minulého roka. O schválenie noriem sa pokúšala už predchádzajúca vláda Ivety Radičovej, pre vnútorné spory sa jej to nepodarilo.

V schválenom zákone o energetike súčasná vláda urobila minimálne zmeny oproti zneniu, ktoré navrhoval predchádzajúci kabinet. Normu v hlasovaní podporili okrem poslancov vládneho Smeru-SD aj viacerí opoziční zákonodarcovia.

Zákon zakotvuje okrem iného aj spôsob, akým sa má o pár mesiacov oddeliť preprava plynu, v ktorej podniká dcéra SPP Eustream, od ostatných činností plynárenskej skupiny. Poslanci schválili vlastnícke oddelenie podniku (OU), čo znamená, že Eustream by mal zmeniť majiteľa. O inej alternatíve, pri ktorej postačí, ak sa prepravca plynu stane nezávislou firmou (ITO), no bez zmeny vlastníka, môže vláda rozhodnúť do 1. decembra. Vláda pôvodne počítala s o dva mesiace skorším termínom.

Dvojička k zákonu o energetike - zákon o regulácii v sieťových odvetviach – prešla len vďaka hlasom vládnych poslancov. Opozícia sa pokúsila prostredníctvom viacerých pozmeňujúcich návrhov zmeniť napríklad spôsob, akým sa vyberajú kandidáti na vedúce posty v Úrade pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), no neúspešne.

V mechanizme, akým sa obsadzuje vedenie ÚRSO, nastanú výrazné zmeny. Po novom sa zlúči funkcia predsedu a šéfa regulačnej rady, ktorá je odvolacím orgánom v cenových konaniach. Regulačný úrad schvaľuje cenníky energií pre domácnosti.

Kandidáta na predsedu regulačného úradu bude po novom navrhovať na vymenovanie prezidentovi priamo vláda. Podľa doterajších pravidiel tak mohla urobiť regulačná rada, do ktorej bude naďalej nominovať vláda a parlament. Od roku 2007 je šéfom ÚRSO Jozef Holjenčík, ktorý ako predseda regulačnej rady zároveň formálne zaskakuje na predsedníckej stoličke. Vláda by mala prvýkrát predložiť návrh na vymenovanie predsedu úradu prezidentovi podľa nových pravidiel do konca októbra.

Zo zákona o regulácii v sieťových odvetviach v pléne vypadli niektoré vládou schválené body. Poslanci vypustili napríklad odmeny pre členov regulačnej rady, ktoré mali poberať ešte rok po skončení funkcie. Nepriznali tiež ÚRSO právo dohľadu nad obchodnými verejnými súťažami, ktoré vyhlasujú regulované firmy.

Oba zákony majú nadobudnúť účinnosť od septembra. Ešte predtým ich musí podpísať prezident.

Vybrané zmeny, ktoré prinášajú nové energetické zákony:

  • možnosť zmeniť dodávateľa elektriny a plynu v priebehu troch týždňov a bez poplatkov
  • právo odberateľa z kategórie domácnosti písomne odstúpiť od zmluvy počas lehoty na rozmyslenie v dĺžke štrnástich pracovných dní od jej uzatvorenia (dodávateľ musí o tom informovať klienta na samostatnom dokumente)
  • dodávateľ bude povinný poskytnúť odberateľovi v domácnosti kompenzáciu za chybné alebo oneskorené vyúčtovanie platby za dodávku elektriny alebo plynu
  • dodávateľ musí poskytovať odberateľovi v domácnosti informácie o nákladoch na ukončenie zmluvy
  • zlúčia sa funkcie predsedu ÚRSO a regulačnej rady
  • predsedu ÚRSO bude navrhovať na vymenovanie prezidentovi vláda
  • regulačný úrad už nebude musieť predkladať cenové návrhy na vyjadrenie ministerstvám
  • od januára 2013 skončí regulácia cien plynu na výrobu tepla pre domácnosti a uskladňovania plynu

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch