„Je to naozaj zlé, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o najväčšiu emisnú udalosť, aká bola kedy zistená," povedal Manfredi Caltagirone, vedúci Medzinárodného strediska pre monitorovanie emisií metánu programu OSN pre životné prostredie. „V čase, keď nevyhnutne potrebujeme znížiť emisie, toto rozhodne nepomáha."

M. Caltagirone uviedol, že bez ohľadu na príčinu predstavuje poškodenie plynovodu problém presahujúci energetickú bezpečnosť. „Je to najzbytočnejší spôsob vytvárania emisií," povedal.

Väčší únik ako v Mexickom zálive

Výskumníci zo spoločnosť GHGSat, ktorá využíva satelity na monitorovanie emisií metánu, odhadli, že rýchlosť úniku z jedného zo štyroch miest prasknutia bola 22 920 kilogramov za hodinu. To sa rovná spáleniu približne 630-tisíc kilogramov uhlia každú hodinu.

„Táto rýchlosť je závratná, najmä ak vezmeme do úvahy, že od prvého porušenia uplynuli štyri dni," uviedla spoločnosť vo svojom vyhlásení.

Celkové množstvo metánu unikajúceho z plynovodného systému pod vedením spoločnosti Gazprom môže byť vyššie ako z veľkého úniku, ku ktorému došlo v decembri z ropných a plynových polí na mori v mexických vodách Mexického zálivu, kde uniklo približne 100 ton metánu za hodinu.

Veľké úniky, ktoré náhle prepukli v plynovodoch Nord Stream, ktoré vedú z Ruska do Európy, vyvolali množstvo teórií, ale len málo jasných odpovedí o tom, kto alebo čo škody spôsobilo. Rusko aj Európska únia naznačili, že praskliny spôsobili sabotéri.

Ďalšie dôležité správy