V piatok sa v Prahe stretli ministri členských krajín EÚ pre európske záležitosti na neformálnom rokovaní v rámci českého predsedníctva v Rade Európskej únie. Diskutovali o pomoci Ukrajine či o väčšej ochrane novinárov. TASR informáciu prevzala z oficiálnej webovej stránky českého predsedníctva.
Témou aj ochrana novinárov a mediálneho priestoru
Na stretnutí sa zúčastnila aj ukrajinská vicepremiérka Oľha Stefanišynová a podpredsedovia Európskej komisie Věra Jourová, Dubravka Šuicová a Maroš Šefčovič. Po tom, ako český minister pre európske záležitosti Mikuláš Bek predstavil priority predsedníctva, diskutovali politici o možnostiach posilnenia odolnosti demokratických inštitúcií.
Ďalším bodom rokovania bola ochrana novinárov a nezávislého mediálneho prostredia v rámci pripravovaného Európskeho aktu o slobode médií, ktorý chce EK vydať ešte v priebehu českého predsedníctva. Predstavila ho česká eurokomisárka Věra Jourová.
„Budem apelovať na štáty, aby prijali výraznejšie opatrenia na ochranu novinárov a médií pred útokmi, ale tiež pred zneužívaním súdnych procesov v podstate proti slobode slova," povedala pred rokovaním.
„Aj v niektorých krajinách EÚ sa nezávislé médiá ocitajú pod tlakom a v niekoľkých členských krajinách došlo dokonca v uplynulých rokoch k vraždám novinárov," vysvetlil Bek dôvody, prečo považuje tému za dôležitú.
Diskusia o plyne
Podpredseda EK Maroš Šefčovič po stretnutí hovoril o dodávkach plynu do Európy. „Absolútne odmietame stať sa rukojemníkom Kremľa v oblasti energetiky," vyhlásil Šefčovič. Dodal, že Európska komisia na budúci týždeň predloží návrh, ako sa koordinovane pripraviť na možné prerušenie dodávok plynu tak, aby bola zaručená solidarita medzi členskými krajinami.
V rámci pracovného obeda potom ministri hovorili o tom, ako by sa mohli naplniť závery nedávno ukončenej Konferencie o budúcnosti Európy. Záverečná správa z nej obsahuje 49 návrhov a viac ako 300 opatrení.