Každý má občas v práci zlý deň, ale dlhodobý stres v zamestnaní sa môže vážne odraziť na zdravotnom stave človeka. Profesor Jeffrey Pfeffer zo Stanfordovej univerzity, ktorý sa dlhodobo zaoberá metódami manažmentu v pracovných organizáciách, vo svojom výskume zistil, že zlé pracovné prostredie býva príčinou až ôsmich percent zdravotných ťažkostí obyvateľov v USA.
Škodlivé prostredie na pracovisku predstavuje despotický šéf, príliš dlhá pracovná doba, nesúlad medzi pracovným a osobným životom či neistota zo straty práce, ktorú vyvoláva (či chcete alebo nie) napríklad zdieľaná ekonomika, kde príjem závisí len od toho, koľko pracujete.
Negatívny vplyv má tiež nepravidelný a nepredvídateľný pracovný čas. Pomery na pracovisku môžu človeku spôsobiť chorobu, alebo ho dokonca zabiť, tvrdí J. Pfeffer, ktorý je autorom knihy Dying for a Paycheck.
Vzhľadom na celosvetovo stúpajúce náklady na zdravotníctvo je to dôležitý problém, tvrdí v rozhovore pre magazín Fast Company. „Pracovný čas, ktorý firmy požadujú od svojich zamestnancov, spôsobuje rozpad manželstiev, záťaž na výchovu detí a narušenie rodinného života. Rodina je dôležitým zdrojom sociálnej podpory,“ hovorí.
Časť zodpovednosti nesú aj zamestnanci. Zamestnávateľa by si mali vyberať nielen podľa platu a možnosti kariérneho rastu, ale aj na základe toho, či im práca bude vyhovovať z hľadiska
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?