Nemecká vláda v stredu predstavila dôchodkovú reformu, ktorá je súčasťou širšej európskej diskusie o udržateľnosti dôchodkových systémov. Nové opatrenia, zamerané na predĺženie pracovnej aktivity seniorov, majú pomôcť krajine zmierniť nedostatok pracovnej sily a podporiť dlhodobú prosperitu ekonomiky. 

„Jednou z hlavných výziev, ktorým čelí Európa, je nízka pôrodnosť. Existujú však rôzne politické nástroje, ktoré môžu zmierniť jej negatívne dopady. Medzi kľúčové faktory patrí zvyšovanie veku odchodu do dôchodku, podpora rodín a flexibilná imigračná politika,” uviedol Holger Schmieding, hlavný ekonóm spoločnosti Berenberg, pre agentúru Reuters

Zákonodarcovia predpokladajú, že do roku 2031 postupne zvýšia zákonný dôchodkový vek z aktuálnych 65,8 roka na 67 rokov. Tento krok však vyvoláva obavy u koaličných partnerov, ktorí upozorňujú na možné negatívne sociálne dopady. Alternatívou by mohli byť stimuly pre ľudí, ktorí budú pokračovať v práci aj po dosiahnutí zmieňovaného veku. 

Reforma ponúka finančné výhody pre tých, ktorí odložia nástup do penzie a pracujú minimálne 12 mesiacov. Títo zamestnanci budú mať nárok na jednorazovú platbu vo výške ušlého dôchodku. Zamestnávatelia budú tiež prispievať časťou odvodov priamo k platu starších zamestnancov, čo zvýši ich mesačnú odmenu o viac ako desať percent. 

„Pracovne aktívni seniori predstavujú obrovský, doposiaľ nevyužitý potenciál pre nemeckú ekonomiku,” konštatuje výskumník trhu práce Enzo Weber. 

Women,In,Traditional,Japanese,Kimonos,Walking,In,Kyoto,,Japan
Neprehliadnite

Práca na dôchodku sa stane normou. Stačí sa pozrieť do Japonska