Svetoví lídri hovoria o boji medzi demokraciou a autokraciou, píše agentúra Bloomberg.

Ruská invázia na Ukrajinu sa pretiahne do roka 2023. Ako teda rozšíriť koalíciu národov podporujúcich Kyjev je nielen nutnou, ale aj urgentnou otázkou. Úspech tejto snahy by znamenal zvýšenie diplomatickej a ekonomickej izolácie Ruska. Mohol by dokonca túto humanitárnu katastrofu obmedziť. Ak by sa rozšírením koalície podarilo predísť hlbšiemu deleniu sveta, tak by sa tým dokonca dalo vyhnúť ďalším katastrofám vrátane sporu týkajúceho sa Taiwanu, ktorý Čína stále považuje za svoje územie.

Nepresná dichotómia

Americký prezident Joe Biden a západní spojenci toho dokážu oveľa viac. Začať môžu tým, že prestanú vojnu na Ukrajine vykresľovať ako boj medzi demokraciami a autokraciami.

Táto rétorika automaticky a zbytočne hádže Čínu a iné krajiny do jedného vreca s Ruskom. Rozvíjajúce sa krajiny o tejto dichotómii nie sú presvedčené a bránia sa jej. „Tvoj nepriateľ nie je nutne mojím nepriateľom,“ argumentuje indonézsky minister obrany.

Toto rozdelenie aj tak nie je úplne presné, konštatuje agentúra. Ruský prezident Vladimir Putin je diktátor – to sedí. Ukrajine je zas (nedokonalou) demokraciou – aj to sedí. Na Kyjev však ruské sily neútočia pre jej politický systém, a ani Západ ho nepodporuje práve z tohto dôvodu.

Putinovým cieľom je podrobiť si, dokonca vyhladiť, svojho suseda, čim ruský líder ohrozuje svetovú stabilitu. Vojna na Ukrajine je o zvrchovanosti, územnej celistvosti a právnom štáte, ktoré sú podľa Bloombergu oveľa lepšími myšlienkami, na ktorých treba stavať argumenty.

Ako si získať zvyšok sveta?

Ak má Putin odvolať krviprelievanie, ktoré začal, bude si to vyžadovať viac než len podporu západných demokracií. Problémom však je, že od februára roku 2022 západní lídri opakovane hovoria o vojne hodnôt. V „dobrej vojne“ voči jasnému agresorovi, v boji Dávida proti Goliášovi je ľahké vidieť, prečo sa im táto myšlienka boja demokracie proti autokracii tak pozdáva.

Pokiaľ však ide o zvyšok sveta, ten sa ňou len ťažko nechá presvedčiť.

Možno povedať, že demokracia vo svete neprekvitá. Väčšina svetovej populácie totiž žije pod nadvládou rôznych foriem tyranie. Nazývať konflikt na Ukrajine bojom medzi demokraciou a autokraciou je nanajvýš zjednodušeným chápaním tohto sporu. Tradičný Západ sa zjednotil proti Rusku, no čo zvyšok sveta? Počíta sa India ako demokracia? Ak áno, na koho je strane? A čo také Maďarsko?

Ďalším problémom je, že myšlienka demokracií bojujúcich proti zvyšku sveta takisto neobstojí, a to najmä vzhľadom na strategické balansovanie, ktoré by bolo potrebné k porazeniu Putina. Liberálne demokracie možno nájsť len v zhruba 34 krajinách, čo zodpovedá iba 13 percentám svetovej populácie.

Existuje mnoho ďalších spôsobov, ako rozšíriť podporu Ukrajiny, no v neposlednom rade je potrebné nadviazať účinnejšie diplomatické a ekonomické vzťahy s krajinami v Afrike a Ázii. Je však jasné, že prežitie Ukrajiny a ochrana svetovej stability si vyžaduje pragmatizmus, uzatvára Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

Budapešť
Neprehliadnite

Polovica demokracií sveta upadá. Trápi ich najmä obmedzovanie slobôd a legitímnosť volieb