Mnohí ľudia denne užívajú multivitamín alebo si doprajú tabletky s kurkumou. Až 91 percent respondentov prieskumu Council for Responsible Nutrition (CRN) z roku 2024 verí, že doplnky stravy sú nevyhnutné pre udržanie zdravia. Tento optimizmus kontrastuje s rastúcim počtom prípadov poškodenia pečene spôsobených práve týmito doplnkami.
Potvrdzuje to viacero štúdií. Podľa tej z roku 2022 publikovanej v časopise Liver Transplantation sa počet prípadov akútneho zlyhania pečene spôsobeného rastlinnými a výživovými doplnkami od roku 1995 do roku 2020 zvýšil osemnásobne. Výskum z roku 2017 v časopise Hepatology navyše ukazuje, že tieto doplnky stoja za približne 20 percentami prípadov poškodenia pečene v USA.

Bežne dostupná potravina pomáha zlepšiť funkcie mozgu, zistila štúdia Harvardskej univerzity
Hoci to neznamená, že treba okamžite vyhodiť vitamín D či proteíny, lekári skôr upozorňujú na riziká spojené s nesprávnym užívaním doplnkov. Informuje o tom Fortune.
Vedci z University of Michigan v roku 2024 odhadli, že približne 15,6 milióna Američanov užíva produkty obsahujúce aspoň jednu z nasledujúcich rastlín spojených s poškodením pečene:
kurkuma
zelený čaj
ašvaganda
garcinia cambogia
červená fermentovaná ryža
cimicifuga racemosa (čierna rasca)
Tieto doplnky sú často propagované ako riešenia pre chudnutie, zmiernenie alergií či menštruačných bolestí.

Zlepšiť fungovanie mozgu pomáha jednoduchý trik. Prezradil ho psychológ s 25-ročnou praxou
Hoci Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) reguluje predaj doplnkov stravy, neschvaľuje ich účinnosť, bezpečnosť ani kvalitu pred uvedením na trh. Výživové doplnky sú z pohľadu regulácií klasifikované ako potraviny, nie ako lieky, čo znamená, že výrobcovia nemusia predkladať dôkazy o ich účinnosti.
Hoci sa napríklad vitamín C vo forme gumových cukríkov môže zdať neškodný, FDA odporúča informovať o všetkých konzumovaných doplnkoch lekára. Niektoré môžu interagovať s predpísanými liekmi alebo spôsobiť neočakávané vedľajšie účinky. Pozor aj na predávkovanie. Príliš vysoké objemy vitamínov alebo byliniek môžu byť nebezpečné. Aj keď sú prípady smrteľného predávkovania doplnkami vzácne, nie sú nemožné.
Ako minimalizovať riziko?
- Konzultujte doplnky s lekárom alebo lekárnikom.
- Vyhýbajte sa produktom s nejasným pôvodom alebo neoverenými tvrdeniami.
- Sledujte varovania regulačných úradov.
- Neprekračujte odporúčané denné dávky.
Ďalšie dôležité správy
