Záchranári vynášali obete najhoršej tragédie v histórii tureckého baníctva skoro päť dní, v noci na sobotu a v sobotu vyniesli z bane posledných 17 tiel.
„Záchranná misia sa skončila. V baní nezostal žiadny baník,“ oznámil novinárom minister energetiky Taner Yildiz.
V čase výbuchu a následného smrtiaceho požiaru bolo v bani skoro 800 ľudí, 485 z nich sa podarilo vyviaznuť. Živých baníkov vyniesli záchranári von naposledy v stredu 14. mája večer, odvtedy už nachádzali len mŕtve telá. Práce v sobotu na poslednú chvíľu skomplikoval menší požiar v banskom diele, ktorý museli likvidovať hasiči.
V telefonickom rozhovore s tureckým prezidentom Abdullahom Gülom vyjadril sústrasť pozostalým obetí aj americký prezident Barack Obama. Ponúkol aj pomoc, ale nie je jasné, ako presne by mala vyzerať.
Pri bani v piatok vypukla demonštrácia, ktorú polícia rozháňala vodnými delami a slzotvorným plynom. Podľa agentúry DPA policajti použili aj gumové projektily. Demonštranti žiadajú odstúpenie vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, ktorá údajne zabránila prijatiu prísnejších bezpečnostných opatrení pri ťažbe.
Prevádzkovateľ sprivatizovanej bane, spoločnosť Soma Holding, na piatkovej tlačovej konferencii popreli, že by akokoľvek zanedbali potrebné bezpečnostné opatrenia a že by na tragédii mali nejaký podiel. Niektorí zachránení baníci však svedčia o opaku.
Za príčinu nešťastia bola doteraz považovaná porucha na elektrickom rozvodnom zariadení, ktorá údajne viedla k explózii a požiaru. Prevádzkovateľ bane však v piatok oznámil, že dôvodom požiaru nebola chyba na rozvodnom zariadení. S určitosťou sa nevie, čo ho spôsobilo. Podľa spoločnosti Soma Holding mohlo ísť o explóziu uhoľného prachu. Podrobné vyšetrovanie prípadu sa len začína.
V čínskej uhoľnej bani najmenej 11 mŕtvych
Pri budovaní uhoľnej bane na severozápade Číny zahynulo v stredu 14. mája najmenej 11 ľudí, ďalší dvaja sú nezvestní. Informovala o tom v sobotu čínska štátna tlačová agentúra Nová Čína.
Nešťastie sa stalo v meste Jü-lin v provincii Šan-si. Nie je jasné, prečo o stredajšom nešťastí informujú čínske médiá až v sobotu.
Smrť baníkov spôsobilo zosunuté betónové potrubie. V šachte novo budovanej štátnej bane pracovalo celkovo 37 ľudí, z ktorých sa 24 podarilo zachrániť.
Čínske bane patria medzi najnebezpečnejšie na svete a banské nešťastia sú tam bežné. Jednou z príčin je aj stúpajúci dopyt po uhlí v Číne, ktorá ho spotrebúva najviac na svete. Kvôli splneniu plánu ťažby sa často prehliadajú bezpečnostné opatrenia a nariadenia. Situácia sa však podľa agentúry AP zlepšuje.
V roku 2012 podľa oficiálnych údajov zahynulo v Číne pri banských nešťastiach 1384 ľudí. V roku 2011 ich bolo 1973. Ľudskoprávne organizácie však tvrdia, že skutočné čísla sú podstatne vyššie, pretože banské spoločnosti smrteľné nešťastia úradom často nenahlásia.
Na Mostecku zavalilo baníka
V českej hlbinnej bani Centrum na Mostecku bol v noci na sobotu pri závale usmrtený 46-ročný baník. Informácie servera deník.cz pre ČTK potvrdila krajská policajná hovorkyňa Šárka Poláčková.
Smrteľný úraz potvrdila aj Gabriela Sáričková Benešová, hovorkyňa Severnej energetickej, ktorej baňa patrí. „O príčinách nešťastia je predčasné hovoriť,“ uviedla s tým, že k poslednému väčšiemu závalu v bani Centrum došlo v roku 1995. Vtedy sa podarilo všetkých baníkov zachrániť.
Baňa Centrum funguje už vyše 120 rokov. O jej uzavretí sa hovorí už niekoľko rokov. Momentálne je v takzvanej likvidácii.