Centrálna banka USA možno bude možno ešte zvýšiť úrokové sadzby, aby sa podarilo dostať infláciu pod kontrolu. Povedal to vo svojom piatkovom prejave šéf Fedu Jerome Powell na sympóziu centrálnych bankárov v Jackson Hole. Dodal, že centrálna banka bude postupovať opatrne pri rozhodovaní, či ďalej sprísniť úrokové sadzby, dal však jasne najavo, že Fed zatiaľ nedospel k záveru, že základná úroková sadzba je dostatočne vysoká na to, aby bolo isté, že sa inflácia vráti k dvojpercentnému cieľu.
„Úlohou Fedu je znížiť infláciu na náš dvojpercentný cieľ, a to urobíme," povedal Powell. „V poslednom roku sme výrazne sprísnili politiku. Hoci sa inflácia znížila zo svojho vrcholu, čo je vítaný vývoj, zostáva stále príliš vysoká. Sme pripravení ďalej zvyšovať sadzby, ak to bude vhodné, a plánujeme držať politiku na reštriktívnej úrovni dovtedy, kým nebudeme presvedčení, že inflácia neustále klesá k nášmu cieľu".
Nové údaje vyvolali nové obavy
Dodal, že v tejto súvislosti nedávne údaje vyvolali nové obavy. Niektoré signály ukazujú, že ekonomika sa nemusí ochladzovať tak, ako sa očakávalo, povedal Powell. Zvlášť silné sú podľa neho spotrebiteľské výdavky a sektor bývania sa možno zotavuje. Inflácia síce spomalila, no panujú obavy, že pokračujúce vysoké spotrebiteľské výdavky a napätý trh práce môžu návrat k inflačnému cieľu sťažiť.
Ekonomika podľa Powella naďalej rastie nad trendom. Aby sa inflácia dostala udržateľne späť na dvojpercentný cieľ, bude to zrejme vyžadovať obdobie hospodárskeho rastu pod trendom a určité zmiernenie podmienok na trhu práce.
Protichodné signály
Poznámky Powella ukázali, že Fed zápasí s protichodnými signálmi ekonomiky. Inflácia podľa niektorých údajov spomalila bez veľkých nákladov pre ekonomiku. To je dobrý výsledok, vyvoláva však otázku, či politika Fedu je dosť reštriktívna, aby banka mohla dokončiť svoju prácu, upozornila agentúra Reuters.
Fed začal terajší cyklus zvyšovania úrokov vlani v marci. Základná úroková sadzba v USA sa teraz pohybuje v pásme 5,25 až 5,5 percenta a je najvyššia od roku 2001.
Medziročný rast spotrebiteľských cien v Spojených štátoch sa v júli zrýchlil na 3,2 percenta z júnových troch percent. Inflácia tak zaznamenala prvý nárast od vlaňajšieho júna. Medziročná miera jadrovej inflácie, ktorá nezahŕňa kolísavé ceny potravín a energií, sa v júli znížila na 4,7 percenta z júnových 4,8 percenta.