Podľa jeho slov sa Merkelová s Porošenko a Putinom dohodla aj na konkrétnych krokoch, ktoré by mali umožniť pozorovateľskej misii Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), sledovať situáciu okolo mesta Debaľcevo, kde pokračujú tvrdé boje. Podrobnosti o týchto krokoch ale hovorca nepovedal. Povstalci zahraničných pozorovateľov do mesta odmietajú pustiť.

Seibert tiež uviedol, že dnes by na východnej Ukrajine malo začať obojstranné sťahovanie ťažkých zbraní, ako bolo v Minsku tiež dohodnuté. Na odsun výzbroje do vzdialenosti 50 až 140 kilometrov - podľa druhu zbraní - majú strany dva týždne.

Podľa zhodných správ ukrajinskej aj ruskej tlače ale neboli zaznamenané žiadne známky pohybu vojsk. Obe strany sa vzájomne obviňujú z porušovania minských mierových dohôd a tvrdia, že s odsunom začnú až súbežne s protivníkom.

Pokiaľ ide o Debaľcevo, vodca doneckých povstalcov Denis Pušilin dnes agentúre Reuters zopakoval, že vzbúrenci boj o mesto nezastavia, pretože na to „nemajú morálne právo“. Tvrdil zároveň, že sú nútení reagovať na paľbu ukrajinských jednotiek.

„Musíme paľbu opätovať, pracovať na zničení palebných pozícií nepriateľa,“ povedal Pušilin. Podľa neho sú však separatisti pripravení kedykoľvek začať so sťahovaním ťažkých zbraní. „Máme všetko pripravené k obojstrannému odsunu. Nebudeme nič robiť jednostranne,“ zdôraznil.

Avšak z porušovania prímeria obviňuje Kyjev vzbúrencov a trvá na tom, že sťahovať delá, tanky a raketomety bude len súčasne s rebelmi.

Aktualizované 17. februára 2015 o 12:00

Povstalci dobyli policajnú a železničnú stanicu

Ukrajinskí povstalci oznámili dobytie strategického mesta Debaľcevo, ktoré v posledných hodinách nepretržite ostreľovali napriek prímerie dohodnutému minulý týždeň. Oznámila to ruská agentúra Interfax s odvolaním sa na zdroj z povstaleckého velenia.

Väčšina mesta, ktoré leží na kľúčové železničnej trati medzi Doneckom a Luhanskom, je vraj pod kontrolou vzbúrencov, ktorí teraz Debaľcevo "dočisťujú". Kyjev dobytie mesta popiera.

Ukrajinská armáda v dnešnej informácii o stave prímeria uviedla, že Debaľcevo bolo celú noc vystavené delostreleckej paľbe vzbúrencov, ktorí obsadili okolité návršie. Samotné mesto je vraj s výnimkou železničného nádražia v rukách vládnych vojsk.

Nezávislé informácie z Debaľceva k dispozícii nie sú, misiu európskych pozorovateľov separatisti do mesta nepustili.

Dobyli sme mestskú policajnú stanicu a železničnú stanicu. Väčšia časť mesta, vrátane administratívnych budov a strategických objektov, je pod kontrolou ľudovej republiky," tvrdí zdroj Interfaxu.

Za nekorektné označil tento zdroj tvrdenie, že povstalci porušujú prímerie dohodnuté minulý štvrtok na summite v bieloruskom Minsku. Od začiatku sme upozorňovali, že režim zastavenia paľby sa tohto územia netýka. Prímerie porušil Kyjev, keď ostreľoval donecké letisko a Horlivku, uviedol zdroj ruskej agentúry.

Formulácia povstaleckého ministerstva obrany o situáciui v Debaľceve je opatrnejšia. Povstalecké vojská kontrolujú nádražie a východný okraj mesta. Väčšia časť Debaľceva pod našou kontrolou nie je," citovala ministerské komuniké povstalecká agentúra DAN.

Povstalci dnes ráno oznámili, že noc sa zaobišla bez incidentov. Posledná prestrelka sa vraj odohrala krátko po polnoci SEČ pri obci Kirovsk v Doneckej oblasti, potom už bol na bojovej línii pokoj. Žiadne ostreľovanie nezaznamenala ani Donecká radnica.

Podľa tlačovej správy velenia ukrajinskej protipovstaleckej operácie vzbúrenci aj v noci pokračovali v intenzívnych útokoch na Debaľčevo. Na mesto a okolité obce podľa Kyjeva vzbúrenci pálili z raketometov Grad. Štyrikrát vraj separatisti porušili prímerie aj v Luhanskej oblasti. Straty na životoch hlásené nie sú.

Ukrajina je na pokraji bankrotu

Hrubý domáci produkt Ukrajiny sa v minulom štvrtom štvrťroku znížil o 3,8 percenta , medziročný prepad predstavoval dokonca 15,2 percenta . Ekonomika sa potýka s rok trvajúca politickou neistotou v krajine , negatívnymi vplyvmi povstania proruských separatistov na východe Ukrajiny a tiež s dôsledkami marcovej anexie ukrajinského polostrova Krym Ruskom .

Bývalá sovietska republika sa tak dostala na pokraj štátneho bankrotu .


Medzinárodný menový fond ( MMF ) uzavrel minulý týždeň s Ukrajinou predbežnú dohodu o novej finančnej pomoci vo výške 17,5 miliardy dolárov ( 426 miliárd Sk ) výmenou za hĺbkové reformy .

Kyjev dostane v rámci celého balíka od MMF , Európskej únie a ďalších krajín v najbližších rokoch celkom asi 40 miliárd dolárov .