Záplavy si vyžiadali aj obete na životoch, ich počet však úrady zverejnia až neskôr. „Nezverejníme počet, kým neklesne voda,“ povedal šéf srbských policajných záchranárov Predrag Marič. Úrady v piatok hlásili štyroch mŕtvych.
Balkán zasiahli najprudšie dažde za posledných vyše sto rokov. So živlom bojujú tisíce dobrovoľníkov, policajtov i vojakov za pomoci vrtuľníkov. Ako informuje server Balkan Insight a InSerbia News, osem členských štátov EÚ už zareagovalo na žiadosť Srbska o pomoc a ďalšie sa chystajú pridať. Okamžitú pomoc v sume 100-tisíc dolárov (vyše 73-tisíc eur) poslali USA, Izrael zas poslal lieky, deky a potraviny a Rusko záchranárov.
V Srbsku zatiaľ evakuovali vyše 15-tisíc ľudí. Najkritickejšia situácia je v mestách Obrenovač, Ub a Krupanj južne od Belehradu. Rieka Kolubara, ktorá sa vyliala z brehov, zaplavila až 90 percent Obrenovača. Podľa ministerstva vnútra odtiaľ evakuovali 4000 ľudí, ďalšie evakuácie budú nasledovať. V meste z bezpečnostných dôvodov vypli elektrickú energiu. Mestá Krupanj a Ub sú stále odrezané od sveta.
Situácia v meste Sabač na rieke Sáva sa upokojila potom, čo tisíce dobrovoľníkov posilnili v piatok protipovodňové zábrany. Zaplavené sú aj časti Belehradu, kde uzavreli všetky školy. Železničná trať medzi Belehradom a Nišom na juhu krajiny zostáva odstavená a podobné opatrenia platia aj v prípade niekoľkých regionálnych ťahov.
Povodne a zosuvy pôdy si vyžiadali najmenej sedem mŕtvych aj v Bosne a Hercegovine. Situácia je kritická na severe a severovýchode krajiny. Mesto Maglaj je úplne odrezané od sveta a prístupné len loďami či zo vzduchu.
Evakuácia vrtuľníkmi prebieha aj v meste Doboj, ktoré je úplne zaplavené. Povodne pripravili o život tisíce kusov dobytka a mnoho farmárov tak môže prísť o živobytie.
Úrady tiež varovali, že voda môže vyplaviť zo zeme aj míny z obdobia občianskej vojny v 90. rokoch.
Aktualizované 18. mája 2014 o 19.40:
Vyše 40 mŕtvych si už vyžiadali katastrofálne povodne, ktoré v posledných dňoch zasiahli Srbsko, Bosnu a Hercegovinu a Chorvátsko. Väčšinu obetí hlásia z Bosny. Srbské úrady zatiaľ hovoria o 17 obetiach. Štyri hlásili už v piatok, 13 mŕtvych tiel v nedeľu objavili v zatopenom meste Obrenovač.
Premiér Aleksandar Vučič povedal, že počet obetí určite vzrastie a oficiálny počet mŕtvych zverejnia, až keď voda úplne opadne. "Situácia je katastrofálna," povedal Vučič s tým, že ide o tisícročnú vodu, a nie o storočnú.
Zdroj: SITA/AP
Povodne si vyžiadali vyše 20 mŕtvych v Bosne a Hercegovine, kde je situácia taktiež kritická. Aj tam úrady očakávajú nárast počtu obetí. Zosuvy pôdy pripravili o domovy stovky ľudí. Bahno zavalilo domy, cesty aj celé dediny. Celkovo zaznamenali najmenej 300 zosuvov. Podľa agentúry AP z výšky vyzerá tretina Bosny, väčšinou na severovýchode krajiny, ako veľké rozbahnené jazero.
V zasiahnutej oblasti žije asi milión obyvateľov, z ktorých najmenej 150-tisíc nemá elektrinu. Na mnohé miesta sa dá dostať len zo vzduchu. Pri záchranných prácach už pomáhajú vrtuľníky z krajín EÚ. Podľa premiérky bosnianskej Republiky srbskej Zeljky Cvijanovičovej sú škody väčšie ako počas občianskej vojny v 90. rokoch.
V Srbsku sa na povodňovú vlnu pripravuje aj Belehrad, kde by mala Sáva kulminovať v utorok alebo v stredu. Od soboty večera tisícky dobrovoľníkov i profesionálov posilňujú protipovodňové zábrany vrecami s pieskom.
Dobrovoľníci a vojaci sa snažia spevniť aj hrádze v okolí uhoľnej elektrárne Kostolač, ktorá zásobuje elektrinou až pätinu krajiny. Ohrozená je aj najväčšia elektráreň v meste Obrenovač, ktorého väčšina je stále pod vodou.
Výroba elektriny v Srbsku klesla pre povodne o 40 percent, úrady preto vyzvali občanov, aby šetrili energiou.
Povodne zasiahli aj východný cíp Chorvátska, kde prišiel o život jeden človek a dvaja sú nezvestní. Z postihnutej oblasti museli evakuovať asi 3000 ľudí.