Singapur má vo svete financií povesť spoľahlivej krajiny. Tento rok však jeho imidž dostal zabrať, píše agentúra Bloomberg. Finančná metropola čelí podozreniam, že do nej bohatí Číňania investujú nezákonne získané prostriedky. Singapurská vláda označila situáciu za potenciálne jeden z najväčších prípadov prania špinavých peňazí na svete.

Miestna polícia zhabala aktíva vrátane hotovosti a kryptomien v hodnote vyše 2,8 miliardy singapurských dolárov (dve miliardy amerických dolárov). Politici sa teraz snažia prísť na to, koľko ďalších špinavých peňazí koluje vo finančnom systéme krajiny.

Povesť Singapuru naštrbila aj séria politických škandálov. Vládnuca Ľudová akčná strana musí novým problémom čeliť práve v čase, keď sa snaží upokojiť nespokojných voličov, ktorým zas vrásky na čele robia rastúce náklady na život a nerovnosť.

Finančný škandál

Dňa 15. augusta spustila singapurská polícia v krajine rozsiahlu raziu, do ktorej sa zapojilo vyše 400 príslušníkov policajného zboru. Počas akcie sa im podarilo zatknúť desať podozrivých osôb pôvodom z Číny. Všetci zatknutí disponovali viacerými pasmi a boli obvinení z falšovania dokumentov a prania ziskov z podvodov a prevádzkovania ilegálnej online hazardnej činnosti v Singapure.

Všetci podozriví ostávajú vo väzbe, pretože prokurátori sa obávajú, že v prípade prepustenia na kauciu by hrozilo riziko úteku. Minimálne jeden z nich – Vang Šuej-ming, ktorý mal pasy z Kambodže, Turecka, Číny a Vanuatu, požiadal o súdny proces.

Polícia v súvislosti s obvinenými zakázala predaj vyše 150 nehnuteľností. Okrem toho zhabala 62 vozidiel, zhruba 38 miliónov singapurských dolárov v kryptomenách, 68 zlatých tehál a tisíce fliaš alkoholu.

Niektorí z obvinených boli členmi prestížnych golfových klubov či mecenášmi singapurských charít.

Súvis s Čínou

Niektorí z obvinených sú v Číne hľadaní pre viaceré zločiny vrátane podvodov a prevádzkovanie online hazardnej činnosti zameranej na klientov žijúcich v pevninskej Číne. Keďže hazard je tu zakázaný, prevádzkovatelia im ho ponúkajú z niektorých susedných jurisdikcií vrátane Macau, Singapuru, Kambodže a Filipín, ktoré ho povoľujú.

K razii v Singapure došlo krátko po dvojdňovej návšteve čínskeho ministra zahraničných vecí Wanga Iho. Podľa singapurského ministra vnútra K. Shanmugama je absurdné tvrdiť, že Peking na jeho krajinu vyvinul tlak, aby podozrivých zatkla. K spusteniu vyšetrovania prípadu prania špinavých peňazí totiž došlo už v roku 2021, keď miestne banky a spoločnosti informovali úrady o podozrivých transakciách.

Zapojenie bánk

Obvinení majú otvorené osobné alebo obchodné účty vo viac než desiatich singapurských bankách. K októbru polícia zhabala vo forme aktív približne 1,4 miliardy singapurských dolárov.

Vang mal uložených 92 miliónov singapurských dolárov v singapurskej pobočke Credit Suisse. Do prípadu sú zapletené aj miestne pobočky bánk Citigroup a Bank Julius Baer, ako aj najväčšie singapurské banky DBS Group Holdings, Oversea-Chinese Banking Corp. a United Overseas Bank.

Singapurské banky po razii údajne sprísnili procesy na kontrolu klientov. Niektoré medzinárodné banky zavreli účty čínskych klientov, ktorí mali pasy aj z iných krajín, keďže Čína neumožňuje dvojité občianstvo.

Poškvrnená povesť

Singapur roky využíval svoju povesť krajiny s nulovou toleranciou voči kriminalite na to, aby prilákal zahraničné investície a majetných ľudí. Prílev bohatstva do Singapuru dosiahol podľa odhadu spoločnosti Boston Consulting Group v roku 2021 úroveň 1,5 bilióna dolárov. Krajina sa tak z hľadiska ukladania aktív stala medzi bohatými tretím najpopulárnejším miestom na svete po Švajčiarsku a Hongkongu.

Prípad prania peňazí upriamuje pozornosť na finančné toky zo zahraničia a na to, či finančný sektor v hodnote dvoch biliónov dolárov toho urobil pre zablokovanie pochybných transakcií dosť.

Prípad donútil singapurskú vládu zvážiť prísnejšie pravidlá proti praniu špinavých peňazí a na kontrolu imigrácie. Ohrozil navyše jej snahu zmierniť obavy občanov, pokiaľ ide o rastúce náklady na život, drahé ceny nehnuteľností a nerovnosť.

Vláda napráva škody

Okrem zvažovania prísnejších pravidiel pre rodinné úrady zakladá vláda medzirezortný výbor, ktorý má preskúmať existujúci systém s cieľom zabrániť praniu špinavých peňazí a nájsť spôsoby, ako ho vylepšiť. Výbor sa zameria na to, ako zabrániť zločincom zneužívať korporátne štruktúry a ako môžu finančné firmy posilniť kontroly a zefektívniť spoluprácu s relevantnými úradmi.

Posvieti si aj na niektoré povolania vrátane realitných agentov, predajcov drahých kovov a poskytovateľov korporátnych služieb. Singapurská ministerka pre komunikáciu Josephine Teoová informovala parlament, že polícia vyšetrovaním posilnila povesť krajiny ako vážneho a vysokokvalitného finančného centra, kde platí zákon a poriadok.

Ďalšie dôležité správy

WA 28 archív Zürich - Na archívnej snímke z 21. októbra 2015 logo švajčiarskej banky Credit Suisse v  Zürichu. Švajčiarsky bankový gigant Credit Suisse, ktorým otriasol bankrot britskej finančnej spoločnosti Greensill a amerického hedžového fondu Archegos, sa v 1. štvrťroku 2021 prepadol do straty. FOTO TASR/AP

FILE - This Oct. 21, 2015, file photo shows the logo of the Swiss bank Credit Suisse, in Zurich, Switzerland. Switzerland’s financial markets authority said Thursday it is looking into
Neprehliadnite

Singapurská polícia zablokovala milióny dolárov na švajčiarskych bankových účtoch