Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Tomáš Honz považuje za dôvodné zachovanie samostatného oddelenia extrémistickej kriminality na ÚŠP Generálnej prokuratúry (GP) SR. „Samozrejme, vrcholné vedenie ÚŠP by manažovalo prerozdelenie spisov/agendy prokurátorom z Oddelenia extrémistickej kriminality ÚŠP (OExK) z iných oblastí pôsobnosti ÚŠP GP SR tak, ako sa to deje aj v súčasnosti," uviedol pre TASR Honz svoj postoj ako názor vedúceho prokurátora. V tomto duchu predložil koncom minulého roka písomné stanovisko zástupcovi špeciálneho prokurátora Alexandrovi Bíróovi, aby ho služobným postupom predložil na GP SR.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) počas tlačovej konferencie po skončení zasadnutia nezávislej komisie, ktorá prešetruje okolnosti smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského 4. januára 2021 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Boj proti extrémizmu a kroky ÚŠP vnímam ako významné, hovorí Kolíková

V stanovisku Honz okrem iného uviedol, že OExK od prevzatia pôsobnosti v boji proti extrémistickej kriminalite v roku 2017, respektíve po formálnom vzniku v roku 2018 buduje samostatnú stratégiu boja proti extrémistickej kriminalite. Tá je výrazne odlišná od koncepcie a taktiky postupov v iných druhoch kriminality. Ide o postihovanie útokov na sociálnych sieťach, komunikáciu so znalcami z odvetvia politického extrémizmu, dôsledné vyhodnocovanie nenávistnej motivácie (osobitný motív), dôsledné odlišovanie všeobecnej kriminality od extrémistickej kriminality, profiláciu extrémistických páchateľov, vyhodnocovanie kontextu skutkov a subjektívnej stránky trestných činov, skúmanie subjektívnej stránky trestných činov.

„K uvedeným postupom je potrebné mať naštudované množstvo odbornej literatúry a zúčastňovať sa na odborných školeniach k extrémizmu - uvedené postupy sú veľmi osobité a takýmito poznatkami nedisponujú bežní prokurátori z iných oblastí trestného dozoru. Téma boja proti extrémizmu si vyžaduje samostatný manažment so záujmom o problematiku a profesionálny prístup k nej," uvádza Honz.

Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas brífingu k výsledku preskúmania okolností súvisiacich s poškodením zdravia obvineného bývalého prezidenta Policajného zboru Milana L. vo výkone väzby v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove. V Bratislave 29. decembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Informácie o oslabovaní boja s extrémizmom sú vymyslené, vyhlásil Žilinka

V stanovisku pripomenul, že v relatívne krátkom časovom období (2017-2020) sa podarilo prokurátormi oddelenia extrémistickej kriminality ÚŠP postihnúť viacerých exponovaných páchateľov extrémizmu, ako boli právoplatne odsúdený poslanec za ĽSNS Milan Mazurek, neprávoplatne odsúdený šéfredaktor časopisu Zem a Vek Tibor E. R. či neprávoplatne odsúdený predseda ĽSNS Marian Kotleba.

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka odmietol v stredu medializované informácie o oslabovaní boja proti extrémizmu a označil ich za vymyslené. Deklaroval, že ak by došlo k zlúčeniu niektorých oddelení aj na ÚŠP, neznamená to, že by sa prestala prikladať vážnosť boju s extrémistickou kriminalitou. Považuje za opodstatnené, aby túto agendu vykonávali prokurátori v rámci oddelenia organizovaného zločinu, terorizmu a extrémizmu. Hovorí o prepojenosti týchto oblastí a potrebe efektívnej práce.

Uhrík a Mazurek
Neprehliadnite

Mazurek s Uhríkom končia v predsedníctve opozičnej ĽSNS

„Informácie o tom, že sa má oslabiť boj proti extrémizmu, sú absolútne vymyslené, ba až zlomyseľné. Informácia o tom, že má zaniknúť špecializácia na vybavovanie trestných vecí extrémizmu je rovnako zavádzajúca," uviedol Žilinka s tým, že na pravde sa nezakladá ani to, že by agendu extrémizmu malo vybavovať menej prokurátorov.