Obyvatelia Nagasaki si uctili pamiatku obetí amerického atómového bombardovania spred 77 rokov a starosta varoval, že vojna Ruska na Ukrajine ukázala, že ďalší jadrový útok nie je len obavou, ale „hmatateľnou a súčasnou krízou", píše Sky News.
Tomihisa Taue uviedol, že jadrové zbrane sa môžu používať, kým existujú, a ich odstránenie je jediným spôsobom, ako zachrániť budúcnosť ľudstva.
Invázia Ruska na Ukrajinu a hrozba použitia jadrových zbraní prišla len mesiac po tom, ako sa Rusko a ďalšie štyri jadrové mocnosti vo vyhlásení zaviazali, že jadrová vojna by sa nikdy nemala viesť, pripomenul Taue.
„To ukázalo svetu, že použitie jadrových zbraní nie je neopodstatnený strach, ale hmatateľná a aktuálna kríza," povedal.
Viera, že jadrové zbrane možno vlastniť nie na skutočné použitie, ale na odstrašenie, „je fantázia, nič viac ako obyčajná nádej", vyjadril sa starosta Nagasaki.
Podobne ako v Hirošime, ani na spomienkové podujatie v Nagasaki nebolo pozvané Rusko ani jeho spojenec Bielorusko.
USA zhodili 9. augusta 1945 na Hirošimu prvú atómovú bombu na svete, ktorá zničila mesto a zabila viac ako 140-tisíc ľudí.
Druhú bombu zhodili o tri dni neskôr na Nagasaki, kde zahynulo ďalších 74-tisíc ľudí. Japonsko kapitulovalo 15. augusta, čím sa skončila druhá svetová vojna a takmer polstoročie trvajúca japonská agresia v Ázii.