Obyvatelia Nagasaki si uctili pamiatku obetí amerického atómového bombardovania spred 77 rokov a starosta varoval, že vojna Ruska na Ukrajine ukázala, že ďalší jadrový útok nie je len obavou, ale „hmatateľnou a súčasnou krízou", píše Sky News.

Tomihisa Taue uviedol, že jadrové zbrane sa môžu používať, kým existujú, a ich odstránenie je jediným spôsobom, ako zachrániť budúcnosť ľudstva.

Invázia Ruska na Ukrajinu a hrozba použitia jadrových zbraní prišla len mesiac po tom, ako sa Rusko a ďalšie štyri jadrové mocnosti vo vyhlásení zaviazali, že jadrová vojna by sa nikdy nemala viesť, pripomenul Taue.

„To ukázalo svetu, že použitie jadrových zbraní nie je neopodstatnený strach, ale hmatateľná a aktuálna kríza," povedal.

Viera, že jadrové zbrane možno vlastniť nie na skutočné použitie, ale na odstrašenie, „je fantázia, nič viac ako obyčajná nádej", vyjadril sa starosta Nagasaki.

Podobne ako v Hirošime, ani na spomienkové podujatie v Nagasaki nebolo pozvané Rusko ani jeho spojenec Bielorusko.

USA zhodili 9. augusta 1945 na Hirošimu prvú atómovú bombu na svete, ktorá zničila mesto a zabila viac ako 140-tisíc ľudí.

Druhú bombu zhodili o tri dni neskôr na Nagasaki, kde zahynulo ďalších 74-tisíc ľudí. Japonsko kapitulovalo 15. augusta, čím sa skončila druhá svetová vojna a takmer polstoročie trvajúca japonská agresia v Ázii.

Ďalšie dôležité správy

JB 23 Teherán - Ruský prezident Vladimir Putin počúva svojho iránskeho náprotivka Ebráhíma Raísího počas ich stretnutia v Teheráne 19. júla 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin listens to Iranian President Ebrahim Raisi during their talks at the Saadabad palace, in Tehran, Iran, Tuesday, July 19, 2022. (Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Putin pravdepodobne odpáli jadrovú raketu na Ukrajine, ak bude cítiť vojenskú porážku