Nad rizikami umelej inteligencie sa zamýšľajú úradníci aj politici. Upozornila na to spoločnosť Enehano s tým, že regulácia je síce potrebná, mala by však byť prijímaná ako široký konsenzus medzi odborníkmi z rôznych oblastí.

„Umelá inteligencia je v súčasnosti jedným z hnacích motorov napredovania vo všetkých oblastiach života. Tak ako každý nový vynález, aj umelá inteligencia môže byť zneužiteľná. Preto je dobré, že sa pracuje na jasnom a riadne definovanom rámci, na základe ktorého sa bude umelá inteligencia využívať,“ podčiarkol Eduard Gers zo spoločnosti Enehano.

Finálne pravidlá by však podľa neho mali byť výsledkom konsenzu širokej skupiny odborníkov s praktickými skúsenosťami z oblasti práva, informatiky, obchodu, hospodárstva, školstva, zdravotníctva i politiky, jednak preto, aby boli v praxi realizovateľné a aby chránili práva ľudí, ale zároveň, aby nebránili technickému a hospodárskemu pokroku.

Zavádzanie umelej inteligencie napomáha hospodárstvu, ale otvára aj potenciál na zlepšenie služieb verejnosti. Môže poskytnúť riešenia mnohých výziev aj v zdravotníctve, aj v poľnohospodárstve, má vplyv tiež na uhlíkovú stopu. Think tank Európskeho parlamentu odhaduje, že umelá inteligencia pomôže znížiť globálne emisie skleníkových plynov o 1,5 až štyri percentá a dokonca môže priniesť do roku 2035 rast produktivity práce od 11 až do 37 percent.

Ďalšie dôležité správy

Umelá inteligencia jefenomén, ktorý čoraz častejšie zasahuje do našich životov.
Neprehliadnite

Umelá inteligencia. Bublina alebo záchrana pre ekonomiku a akciové trhy?