Aktualizované 19.3. 2011 o 17:56

Špenát a mlieko z japonskej provincie Fukušima, postihnutej jadrovou nehodou, sú kontaminované rádioaktívnymi látkami. Oznámil to dnes hovorca japonskej vlády Jukio Edano. Úroveň radiácie prekročila japonskou vládou povolené najvyššie hodnoty. Išlo o potraviny z fariem vzdialených 100 kilometrov od komplexu atómovej elektrárne Fukušima-1, poškodeného zemetrasením a cunami.

Ako ďalej informoval Edano, tieto poľnohospodárske produkty však napriek prekročeným povoleným hodnotám nepredstavujú "nijaké bezprostredné zdravotné riziko pre ľudí".

Kto by celý rok pil kontaminované mlieko a jedol ožiarený šalát, dostal by dávku žiarenia rovnajúcu sa röntgenovému vyšetreniu, vysvetlil Edano. Špenát, zasiahnutý rádioaktivitou, sa našiel aj v provincii Ibaraki, južne od Fukušimy.

Úrady podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) zvažujú, že potraviny stiahnu z predaja.  "Aj keď rádioaktívny jód má krátky polčas rozpadu približne osem dní a rozkladá sa v priebehu týždňov, existuje krátkodobé riziko pre ľudské zdravie, ak sa rádioaktívny jód v potrave vstrebe do ľudského tela," uviedla MAAE vo vyhlásení. Agentúra predtým informovala, že potraviny už stiahli.

Nad limitom bola aj radiácia v pitnej vode

Japonské ministerstvo zdravotníctva dnes informovalo, že množstvo rádioaktívneho jódu v pitnej vode v prefektúre Fukušima bolo v jednom momente nad vládou povolenou hranicou. Ministerstvo uviedlo, že množstvo jódu tesne nad limit zistili vo štvrtok. V piatok jeho hladina poklesla približne o polovicu, dnes ešte viac. Japonská vláda dnes tiež informovala, že v pitnej vode v Tokiu a ďalších piatich prefektúrach objavili stopy rádioaktívneho jódu. Podľa vlády množstvo jódu nepresiahlo bezpečnostný limit.

Japonsko zasiahlo nové zemetrasenie

Zemetrasenie s predbežne odhadnutou magnitúdou 6,1 dnes zasiahlo severnú časť Japonska. Jeho epicentrum bolo neďaleko poškodenej atómovej elektrárne. Úrady nevydali žiadne varovanie pred cunami a zatiaľ neboli hlásené ani škody alebo zranenia ľudí. Od silného zemetrasenia a cunami, ktoré 11. marca zničili severovýchodné pobrežie krajiny, zaznamenali v Japonsku stovky dotrasov.

Medzitým v atómovej elektrárni Fukušima pokračoval zúfalý boj proti hroziacemu taveniu sa jadra v silne poškodených reaktoroch. V prípade veľmi poškodeného reaktora č. 3 však došlo k zlepšeniu. V nádržiach reaktora by malo byť viac vody.

"V súčasnosti si myslíme, že sa situáciu stabilizovala," povedal hovorca vlády Jukio Edano. Prejavil sa tak účinok ochladzovania reaktora zvonku.

Od soboty (miestneho času) striekali japonskí hasiči a armáda na reaktor č. 3 tony vodnej masy pomocou špeciálnych áut. Akcia trvala niekoľko hodín. Celkovo na reaktor vychrlili 1260 ton vody. To pomohlo znížiť teplotu, a aby neunikalo rádioaktívne žiarenie.

Na reaktoroch č. 1 a 2 pokračujú práce na obnovení prívodu elektriny, aby znovu začal fungovať chladiaci a obslužný systém. očakáva sa, že prívod elektriny obnovia najskôr v nedeľu. Reaktory č. 5 a 6 zásobuje elektrinou dieselový generátor.

Ľudia z okolia elektrárne by mali užiť jód

Japonské úrady odporučili ľuďom v okolí poškodenej atómovej elektrárne, aby užili dávku jódu. Uviedla to dnes Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) so sídlom vo Viedni.

MAAE informovala o odporúčaní japonského výboru pre jadrovú bezpečnosť zo 16. marca, ktoré bolo adresované miestnym úradom v postihnutej oblasti.  Dávka jódu môže byť použitá ako preventívne opatrenie na ochranu proti rakovine štítnej žľazy v prípade ožiarenia rádioaktívnymi látkami.

Ilustračné foto na titulke - TASR / AP