Embargo viedlo k rastu cien potravín v Rusku a vytvorilo medzery na tamojšom trhu. Výrazný rast dopytu po jeho zavedení zaznamenala napríklad firma dodávajúca rybie produkty, ktorej spoluvlastníkom je zať priateľa prezidenta Vladimira Putina, či niektorí producenti mäsa, ktorí poberajú štátnu podporu, upozorňuje Reuters. Agentúra dodáva, že nenašla žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že cieľom embarga bola podpora konkrétnych výrobcov alebo že by niektorí výrobcovia lobovali za embargo.

Ruských potravinárskych magnátov teraz v každom prípade čakajú dobré časy. „Veľkoobchodné ceny už vzrástli, takže už zarábajú,“ povedal agentúre Reuters ruský senátor Sergej Lisovskij, ktorý v minulosti tiež patril medzi potravinárskych magnátov.

Ruskí predstavitelia síce varovali výrobcov potravín pred zvyšovaním cien, ale napríklad losos, ktorý je v Rusku veľmi obľúbený, krátko po zavedení embarga v niektorých obchodoch zdražel až o 60 percent. Ceny hovädzieho mäsa a syrov sa podľa distribútorov zvýšia najmenej o 30 percent, pretože import pokrýval až polovicu dopytu.

Cena akcií dodávateľa rybích produktov Russkoje more po zavedení embarga stúpla o 70 percent. Vo firme v roku 2011 kúpil 30-percentný podiel miliardár Gennadij Timčenko, ktorý je Putinovým priateľom. Tento rok svoj podiel predal svojmu zaťovi, píše Reuters.

Prudký nárast ceny akcií zaznamenala aj spoločnosť Ros Agro spracúvajúca mäso. Jej generálny riaditeľ Maksim Basov je presvedčený, že embargo bude pre firmu prínosom. „Máme priestor na zvýšenie produkcie. Konkurencia poľaví, my sa budeme rozvíjať. Očakávame fenomenálne výsledky vo všetkých oblastiach podnikania,“ vyhlásil.

Firmu Ros Agro založil podnikateľ Vadim Moškovič. Po tom, čo sa v roku 2006 stal senátorom za vládnu stranu Jednotné Rusko, previedol vlastníctvo podniku na svoju rodinu.

Z embarga by mali ťažiť aj podnikatelia Viktor a Alexander Linnikovovci, ktorí vlastnia najväčšieho ruského producenta bravčového mäsa Miratorg. Tento podnik získal veľké štátne pôžičky a na jeden z jeho projektov sa prišiel osobne pozrieť premiér Dmitrij Medvedev. „Situácia okolo sankcií opäť demonštruje potrebu rozvinúť našu vlastnú produkciu, ktorá by zabezpečila primerané ceny pro ruských spotrebiteľov,“ uviedla firma.

Senátor Lisovskij, ktorý bol v minulosti aj mediálnym magnátom a pomohol Borisovi Jeľcinovi k zvoleniu za prezidenta, tvrdí, že embargo bude pre Rusko prínosom. „Stratí Rusko niečo? Ja žiadne negatíva nevidím,“ vyhlásil na jednom stretnutí s novinármi, ktorým ponúkal jablká a zeleninu údajne pochádzajúce zo sousedného Tadžikistanu, z Iránu, Turecka a Uzbekistanu.

Lisovskij už má s príležitosťami spojenými so sankciami skúsenosti spred zhruba desiatich rokov, keď Rusko zakázalo dovoz hydiny z USA v reakcii na americké sankcie na ruskú oceľ. Krátko pred týmto zákazom totiž výrazne investoval do hydinární. Rusko, ktoré dovtedy bolo silno závislé na hydinovom mäse z USA, sa tak v tejto oblasti stalo takmer sebestačné, upozornila agentúra Reuters.