Klimatické javy El Niňo a La Niňa ochromili produkciu sóje v Latinskej Amerike. Ukrajinskí a ruskí farmári sú zaťažení dôsledkami vojny. Indonézia zakázala dodávky palmového oleja do Európy, zatiaľ čo Čína prichádza o úrodu. Oblasť Stredozemného mora sa čoraz viac podobá na púšť.
Máme rok 2024. „Nedostatok potravín v Európe? Jedinou otázkou je kedy, ale oni nepočúvajú,“ hovorí vo videu neznámy hlas, o čom informuje Bloomberg. Publikum ticho sedí, počúva.
Dramatická kolízia na starom kontinente, samozrejme, ešte nenastala. Vo februári sa však v centre Bruselu počas dvoch dní zišlo asi 60 predstaviteľov Európskej únie a vlád, expertov na potravinovú bezpečnosť či zástupcov priemyslu, aby diskutovali o niečom, o čom sa ešte pred niekoľkými rokmi takmer nehovorilo, a to o rozsiahlej potravinovej kríze.
„Očakávajte chaos,“ varoval Piotr Magnuszewski, tvorca systémových modelov, ktorý v minulosti spolupracoval s OSN. „Môžete byť občas zmätení, pretože nemáte dostatok informácií.“
Záťažový test potravinového systému jedného z najlepšie živených regiónov na svete podčiarkuje rastúcu úroveň znepokojenia medzi predstaviteľmi vlád v snahe zabezpečiť zásoby pre svoje obyvateľstvo. Aj európskym systémom výroby, distribúcie a konzumácie potravín v priebehu štyroch rokov otriasli viaceré šoky.
Pandémia koronavírusu, ruská invázia na Ukrajinu a prerušenia kľúčových prepravných trás ochromili dodávateľské reťazce a zvýšili ceny. Nestále a extrémne počasie teraz pravidelne zaťažuje poľnohospodárstvo. V tomto kontexte sa úradníci už nepýtajú, kedy môže prísť potravinová kríza, ale skôr koľko kríz môžu riešiť naraz.
Budúci rok môže prísť viacnásobná strata úrody. Ceny krmív stúpnu, to obmedzí chov dobytka a rýb. Európa je však stále jedným z najväčších svetových dodávateľov potravín od obilnín a mliečnych výrobkov až po bravčové mäso a olivový olej.
V roku 2021 išlo v priemere len 14 percent výdavkov domácností na potraviny v porovnaní s približne 60 percentami v Nigérii a 40 v Egypte. Globálny index potravinovej bezpečnosti pravidelne hodnotí európske krajiny ako najbezpečnejšie na svete.
Existujú však slabé miesta. Poveternostné a klimatické udalosti pravidelne zasahujú farmárov, čo v roku 2022 stálo Európu viac ako 50 miliárd eur. Náklady na hnojivá a energiu potrebnú na pestovanie plodín a udržiavanie skleníkov v prevádzke prudko vzrástli po ruskej invázii na Ukrajinu.