Premiér však rozladil niektorých europoslancov, keď nepredstavil žiadne konkrétne návrhy reforiem, ktoré by Grécko vykonalo výmenou za finančnú pomoc.
„Doteraz ste nepredložili žiadne návrhy. Strácate dôveru zvyšku Európy,“ povedal A. Tsiprasovi šéf frakcie ľudovcov v europarlamente Manfred Weber. „Musíte ponúknuť balík hlbokých štrukturálnych reforiem. A keď hovorím o balíku, mám na mysli presný plán. Stratégiu, jasný kalendár. Už žiadne zámery,“ vyhlásil Guy Verhofstadt z liberálnej ALDE. „Ukážte, že ste skutočný vodca a nie falošný prorok,“ dodal.
Grécky premiér to v záverečnej reakcii odmietol; návrhy už podľa neho Atény svojim partnerom predložili niekoľkokrát. A vo štvrtok to podľa neho urobia znova, základom bude nedávna politická dohoda lídrov všetkých gréckych politických strán.
M. Weberovi A. Tsipras ako príklad európskej solidarity pripomenul odpustenie 60 percent nemeckého dlhu v roku 1953. „Chceme dohodu, ktorá nám umožní naše dlhy splatiť,“ poznamenal.
„Morálka znamená, že platíte svoje dlhy. Neznamená to, že veriteľ je zlý a nemorálny a dlžník je nevinná obeť. Je nemožné dlhodobo míňať oveľa viac ako zarábate. To je zdroj krízy v Grécku, nie spoločná mena,“ reagoval v diskusii predseda summitov EÚ Donald Tusk.
Pomoc by Grécko malo hľadať u priateľov a nie nepriateľov, ktorí aj tak nemôžu pomôcť, pokračoval s narážkou na grécke kontakty s Moskvou. „A napokon, ak chcete, aby vám priateľ pomohol, tak ho neurážajte,“ dodal niekdajší poľský premiér.
A. Tsipras vo svojom rannom úvodnom vystúpení hovoril o zamýšľaných reformách svojej vlády opäť veľmi všeobecne a zdôrazňoval predovšetkým, že grécke problémy trvajú oveľa dlhšie, než päť mesiacov trvania jeho kabinetu. Grécko pritom tlačí čas, ako pripomenul aj D. Tusk, ktorý za finálny termín k dohode označil plánovaný nedeľňajší mimoriadny summit EÚ.
Už samotné Tsiprasovo vystúpenie bolo na pomery v europarlamente neobvykle búrlivé, prerušované potleskom jeho priaznivcov a bučaním zástupcov z opačného tábora. Niektorí poslanci antieurópskych či ľavicových strán mali na svojich miestach ceduľa s gréckym nápisom „OXI“, teda „Nie“, ako výraz podpory výsledku nedeľňajšieho gréckeho referenda.
Grécko predložilo žiadosť o ďalšiu pomoc
Silne zadlžené Grécko oficiálne požiadalo eurozónu o novú úverovú pomoc. Oznámil to hovorca Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), ktorý bol na podobné účely zriadený už skôr.
V liste požadujúcom pomoc Grécko podľa agentúry Reuters sľubuje, že výmenou za trojročný záchranný úver určený na hradenie dlhových záväzkov začne už budúci týždeň s reformami dôchodkového a daňového systému. Najneskôr vo štvrtok vraj krajina predloží podrobné reformné plány. Údaj o objeme požadovaného úveru list neobsahuje.
Žiadosť adresovaná predsedovi Euroskupiny Jeroen Dijsselbloemovi je prvým krokom na ceste k novému záchrannému programu pre Grécko.
Pomoc by podľa pravidiel ESM mala byť spojená s programom ekonomických reforiem, ktorého podobu by mali schváliť Európska komisia a Európska centrálna banka (ECB), prípadne aj Medzinárodný menový fond (MMF).
Grécky premiér A. Tsipras vo svojom vystúpení v Európskom parlamente uviedol, že riešenie gréckej dlhovej krízy musí byť sociálne spravodlivé a ekonomicky udržateľné.