Koncom minulého roka vypísala Slovenská pošta dve obchodné súťaže na dve skupiny činností pracovnej zdravotnej služby (PZS). Vznikli tak aj dve osobité zmluvy, ktoré podpísala s dlhoročným dodávateľom, spoločnosťou ProCare. Rozdelenie zákazky je zvláštne, pošta vďaka nemu nemusela robiť verejné obstarávanie.

Pošta sa pri rozdelení odvoláva na zákon, ktorý podľa nej jednotlivo definuje činnosti medicínske a nemedicínske. „Keby sme tieto zákazky zlúčili, obmedzili by sme hospodársku súťaž výlučne na subjekty, ktoré poskytujú obe uvedené činnosti,“ uviedla pre portál ZdravéZdravotníctvo.sk hovorkyňa pošty Stanislava Pondelová. Tvrdí, že zvoleným postupom ušetrila pošta viac ako 200-tisíc eur.

„Ak sa pracovné zdravotné služby v praxi obstarávajú spoločne ako jedna zákazka za určitú obvyklú cenu, rozdelením tejto zákazky by mohlo dôjsť k porušeniu zákona o verejnom obstarávaní,“ upozorňuje Peter Bak z advokátskej kancelárie BBH. Za posledné dva roky spomedzi desiatky zmlúv na pracovnú zdravotnú službu zverejnených v centrálnom registri je súčasný prípad pošty jediný, keď sa služby medicínske a nemedicínske podpisovali osobitne v dvoch dokumentoch.

Pošta nakúpila, aj čo nemusela

Hodnoty oboch zmlúv sú teraz tesne pod limitom 400-tisíc eur. Ak by boli spojené do jednej zákazky, pošta by bola povinná nakupovať pod dohľadom Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Musela by tak zverejniť zápisnice a aj ponuky všetkých uchádzačov. Navyše, vo vestníku ÚVO by bol ešte stále prístupný záznam o vyhlásení súťaže ako aj o jej výsledku. Takto však pošte stačilo zavesiť ponuky na jeden týždeň na svoju webstránku a o pár mesiacov zverejniť podpísané zmluvy.

Sieť polikliník ProCare vo vlastníctve Penty sa o poštárov stará už od roku 2007. Vtedy prikázal firmám zabezpečiť PZS pre všetkých zamestnancov zákon. Niektoré veci sa odvtedy zmenili. Firmy musia od minulého roka zabezpečiť PZS už len zamestnancom, ktorí vykonávajú rizikovú prácu. O zmenách informuje aj Úrad verejného zdravotníctva.

 V roku 2011 bolo do rizikových kategórií zaradených okolo 93-tisíc ľudí, väčšinou zamestnaných v priemyselnej výrobe. Zmena mala znížiť finančné náklady. Pošta sa však rozhodla nakúpiť PZS aj tento rok pre všetkých svojich 14-tisíc zamestnancov, hoci z nich je podľa S. Pondelovej v najrizikovejších kategóriách zaradený iba jeden. „Na ostatných zamestnancov Slovenskej pošty, a. s., sa takisto vzťahujú povinnosti zamestnávateľa zabezpečovať ochranu zdravia pri práci,“ povedala S. Pondelová. Hovorkyňa tvrdí, že aj toto im zabezpečuje pracovná zdravotná služba.

Hodnota zmlúv pošty s ProCare od roku 2007 prevyšuje osem miliónov eur. Skutočné plnenie môže byť iné, v minulosti totiž vznikli dodatky, ktoré znížili pôvodné ceny za medicínske a nemedicínske služby. Aj zo súčasných 800-tisíc eur za obe zmluvy môže byť menej, keďže toto je ročná cena a zmluva by mala platiť len deväť mesiacov.

Zvláštne delenie

Pracovná zdravotná služba v sebe zahŕňa viaceré činnosti, ktoré by sa podľa svojho charakteru dali rozdeliť na medicínske a nemedicínske (niektorí im hovoria aj hygienické či poradenské). Do prvej skupiny by sa takto mohli zaradiť pravidelné lekárske kontroly a v druhej by sa našla napríklad kontrola prostredia, poradenstvo, ale aj pomoc pri zisťovaní nebezpečenstiev, ktoré ohrozujú zdravie zamestnancov.

Na všetky tieto činnosti PZS však stačila Slovenskej pošte v rokoch 2007 a 2009 jedna zmluva. Podobne sa postupovalo aj v desiatkach ďalších kontraktov (napríklad Národná banka Slovenska). S jedným so závodov štátneho podniku Lesy SR má dokonca jednu zmluvu na obe činnosti aj ProCare. 

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) tvrdí, že „v súvislosti s pracovnou zdravotnou službou nepoznáme pojem nemedicínske a medicínske činnosti“. Ak by takéto delenie existovalo, úrad by to mal vedieť ako prvý, keďže práve on je zodpovedný za vydávanie licencií na PZS.

Existujú dva druhy oprávnení, no s výkladom pošty sa nezhodujú. Jedno dovoľuje držiteľovi poskytovať všetky činnosti definované zákonom a chrániť tak zdravie vo všetkých pracovných kategóriách. Také má na Slovensku 81 subjektov. Obmedzené povolenie majú len štyria poskytovatelia, tí nesmú robiť preventívne prehliadky. Zameriavajú sa preto na starostlivosť o najmenej nebezpečné pracovné pozície.

Pracovná zdravotná služba, ak je vykonávaná svedomito, predstavuje pre ľudí pracujúcich v rizikových podmienkach potrebnú ochranu a prevenciu. V oblasti poskytovateľov na Slovensku medzi sebou súperia malí lokálni poskytovatelia s takými, ktorí vedia službu zabezpečiť aj na väčšom území. Do súťaží Slovenskej pošty sa okrem ProCare prihlásili podľa pošty ďalšie dve spoločnosti. O koho šlo, pošta nezverejnila.

Pošta rozdelila zákazku a vyhla sa tendru

Zdroj: Maňo Štrauch

Ilustračné foto - Maňo Štrauch